Քաղաքական07:58, 04 Մարտ 2019
Լավրովը հայտարարել է, որ Թուրքիան լիովին չի կատարում Իդլիբի համաձայնագրի պայմանները
Ռուսաստանի արգործնախարար Սերգեյ Լավրովն անդրադարձել է Ռուսաստանի ու Թուրքիայի միջև Սիրիայի Իդլիբ նահանգի ապառազմականացման վերաբերյալ կնքված պայմանագրի իրագործմանը:
Քուվեյթի «Kuna» գործակալությանը տված հարցազրույցում Լավրովը հայտարարել է, որ Թուրքիան մասամբ է կատարել Սիրիայի Իդլիբ նահանգի ապառազմականացման վերաբերյալ կնքված համաձայնագրով ստանձնած պարտականությունները:
«Մեր թուրք գործընկերներին հորդորում ենք կատարել Իդլիբում իրավիճակը կայունացնելու նպատակով 2018-ի սեպտեմբերի 17-ին կնքված համաձայնագրով ստանձնած պարտականությունները:
Ապառազմականացված գոտու հիմնումը, զինյալների ու ծանր զենքերի դուրսբերումը նախատեսող փաստաթղթի պայմանները դեռևս ամբողջությամբ չեն իրականացվել»,- ասել է Ռուսաստանի արտաքին գերատեսչության ղեկավարը:
Լավրովը խոսել է նաև Սոչիում Աստանայի ձևաչափով տեղի ունեցած գագաթնաժողովի մասին՝ ասելով, որ Թեհրանի ու Անկարայի հետ ակտիվ աշխատում են գագաթնաժողովին ընդունած որոշումները կյանքի կոչելու ուղղությամբ: