Տարածաշրջան07:43, 11 Մարտ 2019
Թուրքիայի պաշտպանության նախարար Հուլուսի Աքարը հայտարարել է, որ Անկարային մատակարարվելիք ռուսական «S-400» ՀՕՊ համակարգերի մարտկոցների տեղակայման գործընթացը սկսվելու է սույն տարվա հոկտեմբերից։
«Ավելի ուշ մենք կիրազեկենք, թե որտեղ են այդ համակարգերը տեղակայվելու։ S-400-ների գնումը նախընտրություն չէր, այլ անրաժեշտություն էր։  Մենք ստիպված ենք պաշտպանել  մեր 82 միլիոնանոց բնակչությանը»։
Ինչպես հայտնի է, ռուս-թուրքական գործարքին կտրականապես դեմ է ԱՄՆ-ն։  Պենտագոնը վերջին օրերին մի քանի անգամ զգուշացրել է, թե դա ինչ ծանր հետևանքներ կունենա Թուրքիայի համար։
Ըստ ամերիկյան կողմի՝ հետևանքներից մեկը լինելու է այն, որ ԱՄՆ-ն Թուրքիային չի տրամադրի նոր սերնդի ամերիկյան F-35 ռազմական ինքնաթիռներ և Patriot համակարգեր։
Այդ կապակցությամբ թուրք նախարարն ասել է, որ իրենք ձգտում են ստեղծել այնպիսի պայմաններ, որ Անկարան ստանա թե ռուսական ՀՕՊ համակարգերը և թե ամերիկյան ռազմական ինքնաթիռները։

Армия08:57, 11 Март 2019
Турция начнет развертывание российских ракетно-зенитных систем С-400 в октябре. Сейчас военные решают, в каких регионах лучше установить комплексы, об этом сообщил министр национальной обороны страны Хулуси Акар.
«Развертывание С-400 начнется в октябре, ВВС изучают, в каких регионах их лучше установить. Закупка ЗРК С-400- это не предпочтения, а насущная необходимость. Турция обязана защитить 82 миллиона своих граждан».
Напомним, что США и НАТО неоднократно предупреждали Турцию, что С-400 не могут быть интегрированы в систему противовоздушной и противоракетной обороны альянса.
США также пригрозили пересмотреть договоренности об участии Турции в программе создания истребителей F-35 в том случае, если Анкара не откажется от приобретения российских С-400.