Չեխիայի նախագահ. «Թուրքիան ԻՊ-ի դաշնակիցն է»
Չեխիայի նախագահ Միլոշ Զեմանը կարծում է, որ Թուրքիան աջակցում է «Իսլամական պետություն» (ԻՊ) ահաբեկչական կազմակերպությանը։
«Ինչո՞ւ  են թուրքերը հարձակվում քրդերի վրա, որովհետև նրանք փաստացի ԻՊ-ի դաշնակիցներն են։ Երբ ԻՊ-ն օկուպացնում էր Սիրիայի տարածքները, Թուրքիան ահաբեկիչների համար ապահովում էր թիկունքային աջակցություն»,- ասել է Չեխիայի նախագահը։
Վերջինիս նաև հիշեցրել է, որ երբ ԻՊ-ն օկուպացրել էր Իրաքի տարածքը, այնտեղից Թուրքիա էր մատակարարվում մեծ ծավալներով նավթ և այլ նման բաներ։
Խոսելով Թուրքիայում Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի վարած քաղաքականությունից` Զեմանն ավելացրել է, որ Էրդողանը ընտրել է Թուրքիան իսլամականացնելու ճանապարհը։

Президент Чехии обвинил Турцию в союзничестве с ИГ
Президент Чехии Милош Земан считает Турцию союзником «Исламского государства» (террористическая организация, запрещенная в РФ).
«Почему турки нападают на курдов? Потому что они являются фактическими союзниками „Исламского государства“. Это означает, что именно Турция выступала посредником в логистических операциях по снабжению „Исламского государства“, когда оккупировала значительную часть Сирии и Ирака. Это был, например, вывоз нефти и тому подобное», — сказал он.
Кроме того, по словам Земана, президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган проводит политику по исламизации своей страны.