Քաղաքական07:16, 29 Մարտ 2019
ԱՄՆ-ում սենատորները օրինագիծ են պատրաստել, որով առաջարկվում է Թուրքիային չմատակարարել F-35 կործանիչներ
Ամերիկացի մի խումբ սենատորներ օրինագիծ են ներկայացրել սենատին, որով առաջարկում է արգելափակել նոր սերնդի ամերիկյան F-35 կործանիչների մատակարարումը Թուրքիային, քանի դեռ Թուրքիան չի հրաժարվել ռուսական S-400 ՀՕՊ համակարգերը ստանալու մտադրությունից։
Այն կրում է «ՆԱՏՕ-ի օդային տարածքի պաշտպանության վերաբերյալ օրինագիծ» անվանումը։  Օրինագծի համահեղինակներն են Օկլահոմա նահանգի սենատոր, հանրապետական Ջեյմս Լենֆորդը, դեմոկրատ Ջին Շահինը,  Թոմ Թիլլիսը և Քրիս Վան Հոլլենը։
Օրինագծով նախատեսվում է Թուրքիային  չմատակարարել F-35-ները, մինչև ԱՄՆ-ի նախագահը սենատին չվստահեցի, որ Թուրքիան չի գնելու S-400-ները Ռուսաստանից։
Սենատոր Ջին Շահինը, ով օրինագծի համահեղինակներից է, նկատել է, որ կա հավանականություն, որ, եթե S-400-ները մատակարարվեն, ապա  Ռուսաստանը Թուրքիայում կարող է ծանոթանալ ամերիկյան ռազմական ինքնաթիռների տեխնոլոգիաների հետ, իսկ դա ըստ նրա՝ մեծ  և գլոբալ սպառնալիք է ստեղծում։

США готовят для Турции суровый ультиматум из-за российских С-400
Американские сенаторы в подготовили законопроект, призванный помешать сделке между Турцией и Россией.
Вынесенный на рассмотрение документ предлагает запретить США продавать Анкаре американские истребители F-35 до тех пор, пока турецкая сторона не откажется от плана по покупке С-400.
Законопроект предписывает администрации Дональда Трампа заверить Конгресс, что Турция не купит у России ЗРК прежде, чем получит истребители от США.
''Турция является важным союзником и партнёром НАТО в решении ряда приоритетных вопросов национальной безопасности США, Вызывает беспокойство, что Турция стремится к тесному сотрудничеству в области обороны с Россией, авторитарный правитель которой стремится подорвать интересы НАТО и США на каждом шагу'' — заявил сенатор Джеймс Лэнкфорд от партии республиканцев,
А сенатор Джин Шейхин заметил:
'' Перспектива получения Россией доступа к американским самолетам и технологиям в стране НАТО - Турции является серьезной угрозой для национальной и глобальной безопасности''.
Американское издание рассматривает этот документ в качестве последней попытки Вашингтона отговорить Анкару от приобретения российских ЗРК. Недавно эксперт объяснил, почему любые намерения США помешать сделке Турции и России обречены на провал. Напомним, в Пентагоне С-400 назвали “компьютером противника