Ցեղասպանություն07:15, 12 Ապրիլ 2019
Թուրքիայի մեջլիսի հայ պատգամավոր Կարո Փայլանը, անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ Իտալիայի պատգամավորների պալատի որոշմանը և Ֆրանսիայի նախագահի հրամանագրին, Twitter-ում գրառում է կատարել:
«Որպեսզի Հայոց ցեղասպանությունը դադարի Իտալիայի, Ֆրանսիայի, ԱՄՆ-ի խորհրդարաններում քննարկման թեմա լինելուց, պետք է դարձնել այն երկրի թեման, որտեղ այդ հանցագործությունը տեղի է ունեցել: Այսինքն այն պետք է դարձնենք Թուրքիայի խորհրդարանի հարցը»,- գրել է Փայլանը:
Հայ պատգամավորի դիտարկմամբ` հայ ժողովրդի վերքը կարող է ապաքինել միայն այն արդարությունը, որը Թուրքիայում կգտնվի: Արևմտյան Հայաստանի հայերը արդեն 104 տարի է` արդարության են սպասում:
Հիշեցնենք, որ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնն ապրիլի 10-ին ստորագրել էր ապրիլի 24-ը Հայոց ցեղասպանության հիշատակի ազգային օր ճանաչելու մասին հրամանագիրը։
Իսկ Իտալիայի պատգամավորների պալատն ապրիլի 10-ին ընդունել էր բանաձև, որով երկրի կառավարությանը կոչ է արվում ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը և խնդրին տալ միջազգային հնչեղություն։

Геноцид10:28, 12 Апрель 2019
Армянский депутат прокурдской ''Демократической партии народов'' Каро Пайлан отреагировал на резолюцию парламента Италии о Геноцида армян и на подписание президентом Франции Эммануэлем Макроном указа о дне памяти жертв Геноцида армян.
«Вопрос Геноцида армян нужно снять с повестки парламентов Италии, Франции, США и сделать его предметом обсуждений в парламенте Турции – страны, где произошла эта великая трагедия. Армяне Турции ждут справедливости уже 104 года», — написал Пайлан в Twitter.
Напомним, что ранее палата депутатов Италии большинством голосов признала и осудила Геноцид армян 1915 года в Османской империи, а президент Франции Эммануэлем Макроном подписал указ об объявлении 24 апреля днем памяти жертв Геноцида армян.