Քաղաքական09:40, 17 Ապրիլ 2019
Թուրքիան հույս ունի, որ ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը կօգտագործի իր լիազորությունները և չի հաստատի Թուրքիայի դեմ հնարավոր այն պատժամիջոցները, որոնք կարող են ընդունվել կոնգրեսում։ Այդ մասին ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է  Թուրքիայի նախագահի մամուլի խոսնակ Իբրահիմ Քալընը:
Սենատում կարող է նման որոշում կայացվել, եթե Թուրքիան գնի ռուսական S-400 զենիթահրթիռային ՀՕՊ համակարգերը:
«Եթե ԱՄՆ-ի կոնգրեսը նման որոշում կայացնի, ապա հույս ունենք, որ Թրամփն օգտագործելով իր լիազորությունը, կչեղարկի դա»,- հույս է հայտնել է Քալընը։
Իսկ ավելի վաղ ԱՄՆ-ն Թուրքիային զգուշացրել էր, թե ինչ բացասական հետևանքներ կլինեն ռուս-թուրքական վերոհիշյալ գործարքի պատճառով։

Политика11:06, 17 Апрель 2019
Турция надеется, что президент Дональд Трамп воспользуется своими полномочиями, чтобы защитить союзника по НАТО в случае, если Конгресс США примет решение наложить санкции на Анкару в связи с запланированной покупкой российских зенитных ракетных комплексов (ЗРК) С-400. Об этом 16 апреля заявил пресс-секретарь президента Турции Ибрагим Калын
«Если дело дойдёт до введения Конгрессом санкций против Турции, то мы, конечно, будем ожидать, что президент Трамп использует свою власть для отказа от такого шага», — сказал Калын.
Россия и Турция заключили контракт на поставку Анкаре ЗРК С-400 «Триумф» в 2017 году. Турция приобретает четыре дивизиона С-400, сумма контракта составляет $ 2.5 млрд.