08:26, 19 Ապրիլ 2019
Թուրքիայի նախագահի մամուլի խոսնակ Իբրահիմ Քալընը մամուլի ասուլիս է տվել, որի ընթացքում խոսել է նաև Սիրիայի հարցի  և ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի հնարավոր այցի մասին։
Քալընը նշել է, որ Սիրիայից ամերիկյան զորքերի դուրսբերման գործընթացը պետք է շարունակվի և Սիրիայի հյուսիսում դե ֆակտո  պետք է ստեղծվի անվտանգության գոտի՝ Թուրքիայի վերահսկողության տակ։ Քալընի պնդմամբ` անվտանգության գոտին դե յուրե արդեն ստեղծվել է, որն իր մեջ ներառում է նաև Մանբիչ քաղաքը։
Մամուլի խոսնակը կարևորել է Ռուսաստանի  հետ Սիրիայի տարածքային ամբողջականության պահպանման հարցի մասին բանակցությունները։ Նա կարևորել է Սիրիայում նոր սահմանադրության ստեղծումը։
Քալընի խոսքերով, Թուրքիայի առաջնահերություններից է, որ ապառազմականացված գոտի հայտարարված Իդլիբի վերաբերյալ համաձայնոթյունները իրականացվեն և դա կրի շարունակական բնույթ։
Անդրադառնալով Իրանի արտգործնախարարի՝ Սիրիա, այնուհետև Թուրքիա կատարած այցերից հետո առաջացած խոսակցություններին, թուրք պաշտոնյան հերքել է այն տեղեկությունները, թե Թուրքիայի և Սիրիայի կառավարական ռեժիմի միջև կա ուղիղ կապ։
«Սիրիայի կառավարական ռեժիմի հետ որևէ երկխոսության մասին խոսք չկա։ Եթե մենք ցանկանում ենք որևէ հաղորդագրություն հղել կառավարական ռեժիմին, մենք դա անում ենք Ռուսաստանի և Իրանի միջոցով»,-եզրափակել է Քալընը։
Անդրադառնալով Թրամփի հնարավոր այցին, Քալընը ասել է, որ Թուրքիան նման ակնկալիք ունի և ԱՄՆ-ում էլ չեն բացառում, որ նման  այց այս տարվա ընթացքում կարող է տեղի ունենալ։
վերջին շրջանում թուրք-ամերիկյան հարաբերությունները սրված են։ Դա պայմանավորված է, Թուրքիայի կողմից ռուսական S-400 զենիթահրթիռային համակարգերի առքով։

Регион08:36, 19 Апрель 2019
Пресс-секретарь президента Турции Ибрагим Калын исключил возможность прямых контактов между Анкарой и режимом Башара Асада.
''Мы не ищем посредников, у нас нет контактов или диалога с режимом. При необходимости общения с ним мы делаем это посредством России или Ирана. При этом (контактах с режимом через Россию и Иран – ред.) мы в первую очередь руководствуемся вопросами обеспечения безопасности наших границ'', - заявил он.
Касаясь сирийского кризиса, Калын сказал, что  в Анкаре ожидают продолжения процесса вывода американский войск из Сирии и создания на севере Сирии зоны безопасности, подконтрольной Турции.
При этом представитель президента Турции констатировал, что «де-факто» безопасная зона на участке между границей Турции с Сирией и Мюнбичем уже сформирована.
Касаясь турецко-американских отношений, Калын заявил, что Анкара неоднократно заявляла о готовности принять Дональда Трампа, и президент Реджеп Тайип Эрдоган приглашал его приехать в страну, чтобы обсудить двусторонние отношения, Калын отметил, что, в администрации президента США также не исключают визита Трампа в Анкару в течение 2019 года.
В последнее время отношения между США и Турции резко обострились из-за покупки турецкой стороны российских ЗРК С-400. Вашингтон неоднократно предупреждал Турцию, что это приведет к тяжелым последствиям: