Ռազմական06:26, 20 Մայիս 2019
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը նախագահականում  ուսանողների հետ հանդիպման ժամանակ ուշագրավ հայտարարություն է արել։
Նա հայտարարել է, որ հենց ռուսական S-400 ՀՕՊ համակարգերից հետո , Մոսկվան և Անկարան կհամագործակցեն S-500 ՀՕՊ համակարգերի համատեղ արտադրության հարցում։
«S-400-ների հարցը փակեցինք։ Մենք հետքայլ չենք անելու։  Խոսք լինել կարող  ետքայլ քայլ անելու մասին։ Այդ գործը ավարտել ենք։ Ըստ պայմանագրի՝ այդ համակարգերը պետք է մատակարարվեին հուլիսին, բայց գուցե ավելի շուտ լինի։ Սա հարձակվողական զենք չէ, պաշտպանողական է։ Սա մեծ հեռահարություն ունեցող զենք է։ Այս փուլում Ռուսաստանը վճարումների առումներով մեզ իրոք համար հարմար պայմաններ ներկայացրեց։ S-400-ներից հետո կքննարկենք նաև S-500-ների համատեղ արտադրության հարցը»,- ասել է Էրդողանը։

Армия05:47, 20 Май 2019
Президент Турции Реджеп Эрдоган сообщил, что Анкара планирует открыть совместное с Россией производство системы противовоздушной обороны С-500. Он также сообщил, что ранее обговоренные закупки комплексов С-400 у России начнутся в срок.
"Сделка по С-400 завершена. По договору поставки должны начаться в июле. Россия предоставила нам очень выгодные условия с точки зрения плана платежей. После С-400 речь пойдет и о С-500, в том числе их совместное производство", – сказал Эрдоган.
Эрдоган также рассказал, что несмотря на закупку российских комплексов С-400, американские истребители F-35 тоже поступят на вооружение турецкой армии.