Ռազմական11:39, 29 Մայիս 2019
Թուրքիայի պաշտպանության նախարար Հուլուսի Աքարը  կասկած է հայտնել, որ ռուսական S-400 ՀՕՊ համակարգերը կմտակարարվեն ժամանակից շուտ։
Ըստ ռուս-թուրքական պայմանագրի՝ այդ համակարգերը  պետք է մատակարարվեին 2019-ի հուլիսին, սակայն ԱՄՆ-ի զգուշացումներից և սպառնալիքներից հետո Թուրքիան Ռուսաստանից խնդրել էր, որ այդ համակարգերը մատակարարվեն  մեկ ամիս ավելի շուտ՝ հունիսին։
Հիմա Աքարի խոսքից պարզ է դառնում, որ գործընթացը չի հասցնի հունիսին ավարտվել, ուստի ժամկետները կարող են հետաձգվել:
«Այդուհանդերձ S-400 համակարգերն առաջիկա ամիսներին կտրամադրվեն Թուրքիային։ Գործընթացը սկսված է»,- ասել է Թուրքիայի պաշտպանության նախարարը:
Նա ակնարկելով, որ Թուրքիան չի հրաժարվի S-400-ներից, ասել է, որ ռուս-թուրքական գործարքն արդեն կայացել է։

Армия13:06, 29 Май 2019
Министр обороны Турции Хулуси Акар заявил, что поставка российских комплексов С-400 может быть перенесена с июня на более поздний срок, передает Bloomberg со ссылкой на телеканал Haberturk.
«Этого может не произойти в июне, но произойдет в один из следующих месяцев», - сказал он и добавил, что «процесс уже начался».
Акар не уточнил, являются ли причиной какие-либо технические трудности или же отношения Турции и Вашингтона.
В то же время высокопоставленный чиновник на условиях анонимности рассказал Bloomberg, что никаких изменений в ранее согласованные сроки поставки комплексов С-400 не вносили.