Տարածաշրջան17:56, 11 Հուլիս 2019
Թուրքիայում ԱՄՆ-ի նորանշանակ արտակարգ և լիազոր  դեսպան  Դեվիդ Սաթեֆիլլդը ժամանել է Անկարա։ Այդ մասին հայտնել են ԱՄՆ-ի պետքարտուղարությունից։
Սաթեֆիլլդը փոխարինել է Թուրքիայում ԱՄՆ-ի նախկին դեսպան Ջոն Բասսին, ով պաշտոնավարել էր 2014-2017թթ-ին։ Թուրքիայում ԱՄՆ-ի դեսպանի պաշտոնը թափուր էր մնացել այն բանից հետո, երբ Բասսը նշանակվել էր Աֆղանստանում ԱՄՆ-ի  դեսպան։
Նորանշանակ դեսպանի թեկնածությունը առաջադրել էր ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփն, իսկ Սենատն այն հաստատել էր։
Սաթթերֆիլդի դիվանագիտական կարիերան սկսվել է 1980թ-ից։ Պետքարտուղարությունում Սաթերֆիլդը զբաղեցրել էր Իրանի հարցերով համակարգողի, իսկ դրանից առաջ Մերձավոր Արևելքի հարցերով պետքարտուղարի օգնականի պաշտոնները։

Регион17:21, 11 Июль 2019
Новый посол США в Турции Дэвид Саттерфилд прибыл в Анкару. Об этом сообщили в американском дипломатическом ведомстве.
В аэропорту «Эсенбога» в Анкаре дипломата встретил временный поверенный в делах США в Турции Джеффри М. Ховенье.
Саттерфилд сменил на этом посту Джона Басса, который возглавлял посольство в 2014-2017 годах. Должность американского посла в Анкаре оставалась вакантной с 2017 года, когда Басс был назначен послом США в Афганистане.
Президент США Дональд Трамп объявил о выдвижении кандидатуры Саттерфилда 16 февраля. Сенат США одобрил его назначение 28 июня.
Саттерфилд начал дипломатическую карьеру в 1980 году. В 2017 году он занял пост помощника госсекретаря по делам Ближнего Востока. Также он работал в качестве генерального директора Многонациональных сил и наблюдателей на Синайском полуострове.
В Госдепартаменте Саттерфилд занимал должность координатора по Ираку и старшего советника госсекретаря.