Ռազմական12:44, 12 Հուլիս 2019
Թուրքիայի պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել է, որ Ռուսաստանը սկսել է Թուրքիային վաճառված S-400 զենիթահրթիռային ՀՕՊ համակարգերի  մատակարարման գործընթացը։
Նախնական S-400-ների մասերի առաջին խմբաքանակն ուղարկվել են Անկարայի նահանգի Մյուրթեդ (նախկին Աքընջը) ավիաբազա։
Հրապարակված հայտարարության մեջ ասվում է, որ S-400-ների մասերի մատակարարման գործընթացը սկսվել է հուլիսի 12-ից։
Թուրքական աղբյուրները նշում են, որ ռուսական համակարգերը օգտագործման համար պատրաստ կլինեն այս տարվա սեպտեմբերին։
Նշվում է, որ մասերի խմբաքանակը Թուրքիա է հասել 3 ինքնաթիռներով։
Հիշեցնենք, որ Ռուսաստանը ու Թուրքիան S-400-ների վերաբերյալ պայմանագիրը կնքել են 2017-ին։ Ռուս-թուրքական գործարքի պատճառով խիստ սրվել են թուրք-ամերիկյան հարաբերությունները։ Վաշինգտոնը Անկարային բազմիցս զգուշացրել էր, թե ինչ բացասական հետևանքներ են սպասվում թուրքական կողմի համար։

Армия12:52, 12 Июль 2019
Началась поставка первой партии комплектующих для ЗРК С-400 на авиабазу "Мюртед". Об этом говорится в заявлении Министерства национальной обороны Турции.
«В рамках соглашения о поставках российских зенитных ракетных комплексов в Турцию 12 июля 2019 года началась поставка первой партии комплектующих для С-400 на авиабазу "Мюртед" в провинции Анкара», - говорится в заявлении.
В декабре 2017 года президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган сообщил о подписании контракта с Россией на поставку ЗРК С-400. Позднее глава корпорации "Ростех" Сергей Чемезов уточнил, что речь идёт о поставке четырёх дивизионов С-400 на общую сумму порядка 2.5 миллиардов долларов.