Ռազմական10:12, 17 Հուլիս 2019
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը մեկնաբանել է Ռուսաստանի կողմից Թուրքիային վաճառած S-400 ՀՕՊ համակարգերի շուրջ ստեղծված իրավիճակը։
Ինչպես գիտենք, օրերս Ռուսաստանը սկսել է բեռնատար ինքնաթիռներով Թուրքիա ուղարկել այդ համակարգերի մասերը:
Սպիտակ տանը տեղի ունեցած ժողովի ժամանակ Թրամփը հայտարարել է, որ ի պատասխան ռուս-թուրքական այդ գործարքի, ԱՄՆ-ն Թուրքիային չի վաճառի թուրք-ամերիկյան պայմանագրով նախատեսված նոր սերնդի ամերիկյան F-35 մարտական օդանավերը։
Թրամփը ստեղծված իրավիճակում մեղադրանքներ է հնչեցրել ԱՄՆ-ի նախկին նախագահ Բարաք Օբամայի վարչակազմի հասցեին՝ նշելով, որ նրանք սխալ քայլ են արել, երբ ժամանակին Թուրքիային չեն վաճառել ամերիկյան Patriot ՀՕՊ համակարգերը։ Դրա հետևանքով է, որ Թուրքիան դիմել է Ռուսաստանին ու բանակցություներ վարել S-400-ների համար:
«Դժվար կացության մեջ է թե ԱՄՆ-ն, և թե Թուրքիան, սակայն ցանկանում եմ ասել հետևյալը. ԱՄՆ-ն F-35-ները չի վաճառելու, քանի որ Ռուսաստանը զենք է վաճառել ՆԱՏՕ-ի անդամին։ Մենք աշխատում ենք ստեղծված բարդ իրավիճակի ուղղությամբ։ Կտեսնենք դեռ, թե ինչ կլինի, բայց իրավիճակը, իրոք, արդարացի չէ»։
Թեմային արձագանքել է նաև ԱՄՆ-ի պետքարտուղարության խոսնակ Մորգան Օրթագուսը՝ նշելով, որ առայժմ հայտնի չէ, թե ինչ պատժամիջոցներ են կիրառվելու Թուրքիայի դեմ։ Շեշտել է, որ ԱՄՆ-ի նախագահը կկայացնի «անհրաժեշտ որոշում ամերիկյան օրենքներին համապատասխան»։

Политика10:32, 17 Июль 2019
Президент США Дональд Трамп прокомментировал поставки в Турцию российских зенитных комплексов С-400 в Турцию, заявив, что Анкара больше не сможет рассчитывать на покупку американских самолетов F-35.
В пятницу Россия начала поставлять компоненты для ЗРК. Всего в общей сумме за четыре дня на авиабазу Мюртед прибыли 13 самолетов с комплектующими для С-400.
Президент США назвал контракт России и Турции "несправедливым". Он напомнил, что Анкара заказала сто истребителей F-35. При этом Трамп заявил, что Турция "не сможет купить больше" из-за сделки по С-400.
"Они  в очень жесткой ситуации. И мы в США тоже оказались в жесткой ситуации. Но вообще мы работаем над этим", - отметил американский лидер.
По словам президента США, Турция планировала купить американские системы Patriot, однако администрация Барака Обамы отказалась продавать комплексы.
Ранее в Госдепе заявили, что США рассматривают варианты санкций против Турции после покупки С-400. В свою очередь, кандидат на пост главы Пентагона Марк Эспер заявил, что российские зенитные комплексы подрывают потенциал F-35.