Քաղաքական12:58, 18 Հուլիս 2019
Թուրքիայի արտգործնախարարությունը արձագանքել է ԱՄՆ-ի՝ F-35 ռազմական ինքնաթիռների նախագծի հետ կապված որոշմանը։ ԱԳՆ ինտերնետային կայքում տեղ գտած հայտարարությունում մասնավորապես ասված է․ «Այսօր՝ հուլիսի 17-ին, Սպիտակ տունն ու ԱՄՆ պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել են մեր երկիրը F-35 ինքնաթիռների նախագծից հեռացնելու մասին՝ պայմանավորելով դա S-400 ՀՕՊ համակարգերի մատակարարմամբ։ Այդ միակողմանի քայլը հակասում է դաշնակցության ոգուն և որևէ արդարացի հիմնավորում չունի»։
Նախարարությունը անարդար է համարել F-35 ռազմական ինքնաթիռների նախագծից Թուրքիայի հեռացումը՝ հիշեցնելով, որ ԱՄՆ-ը անպատասխան է թողել այս հարցի ուսումնասիրության համար ՆԱՏՕ-ի մասնակցությամբ աշխատանքային խումբ ստեղծելու իրենց առաջարկը։ Թուրքական կողմը այդ հանգամանքը որակել է որպես ԱՄՆ-ի կանխակալության և խնդիրը համատեղ լուծելու ցանկության բացակայության ակնհայտ ապացույց։
Հայտարարությամբ նաև կոչ է արվել ԱՄՆ-ին՝ հավատարիմ մնալ Օսակայում «Մեծ քսանյակի» գագաթնաժողովի շրջանակներում նախագահներ Էրդողանի և Թրամփի միջև ձեռք բերված պայմանավորվածություններին։
«Կոչ ենք անում ԱՄՆ-ին հրաժարվել այս սխալից, որը կարող է անուղղելի վնաս հասցնել մեր ռազմավարական հարաբերություններին», - ասված է հայտարարությունում։
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 17-ին Պենտագոնը պաշտոնապես հայտարարել էր F-35 ինքնաթիռների նախագծից Թուրքիային դուրս թողնելու որոշման մասին։ Ծրագրից Թուրքիային վերջնականապես հեռացնելու գործընթացը կմեկնարկի հուլիսի 31-ին։

Регион14:30, 18 Июль 2019
Турция призвала США пересмотреть решение об исключении Турции из программы по разработке истребителей F-35. МИД Турции заявил, что данное решение американского руководство не обосновано на каких-либо приемлемых доводах и способно вызвать серьезную напряженность в отношениях.
В заявлении министерства отмечается, что Пентагон намерен исключить Турцию из программы F-35 в связи с приобретением ею российских ЗРК С-400.
"Этот односторонний шаг несовместим с духом союзничества и не опирается ни на какие легитимные аргументы", - говорится в заявлении. "Исключение  из программы Турции, одного из основных партнеров, несправедливо так же, как и утверждение о том, что система С-400 может ослабить F-35. Очевидным доказательством того, что США руководствуются предрассудками и не нацелены решить проблему путем диалога является отклонение нашего предложения о создании рабочей группы с участием НАТО", - отмечают также в МИД-е.