Ռազմական10:22, 26 Հուլիս 2019
ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն Թուրքիային մատակարարվող ռուսական S-400 զենիթահրթիռային ՀՕՊ համակարգերի վերաբերյալ հայտարարություն է արել Bloomberg-ի հետ զրույցում։
Ամերիկացի պաշտոնյան Թուրքիային զգուշացրել է, որ եթե Անկարան գործարկի ռուսական համակարգերը, ապա Վաշինգտոնը ավելի շատ պատժամջոցներ կարող է կիրառել։
Պոմպեոն հիշեցրել է, որ S-400 ՀՕՊ համակարգերի գնման պատճառով ԱՄՆ-ը կասեցրել է Թուրքիայի մասնակցությունը ամերիկյան F-35 կործանիչների ծրագրում ու ավելացրել. «Ավելի շատ պատժամիջոցներ կարող են կիրառվել: Պարզ ասած՝ մենք ցանկանում ենք, որ S-400-ները չգործարկվեն, մեր նպատակը դա է»:
Պոմպեոն շեշտել է, որ ԱՄՆ-ն անընդունելի քայլ կհամարի S-400-ների գործակցումը։
«Տևական ժամանակ է, ինչ Անկարային զգուշացնում ենք, որ S-400 համակարգերը չեն կարող ինտեգրվել F-35-երին: Այդ համակարգերի մի մասը հանձնվել է Թուրքիային։ Մենք կրկին ակնկալում ենք, որ թուրքերը կվերանայեն իրենց որոշումը», -եզրափակել է Պոմպեոն։

Регион09:59, 26 Июль 2019
Госдепартамента США Майк Помпео призвал Турцию не вводить в строй полученные от России зенитные ракетные комплексы С-400.
В интервью для Bloomberg он заявил, что Вашингтон предпочёл бы, чтобы Анкара не вводила в строй поставленные ей ЗРК С-400 из России.
"Может последовать ещё больше санкций, но, честно говоря, мы предпочли бы, чтобы С-400 не были введены в стро", - уточнил он
Помпео отказался комментировать сообщения СМИ, согласно которым сенатор-республиканец Линдси Грэм провёл переговоры по теме С-400 с главой МИД Турции Мевлютом Чавушоглу. В них утверждалось, что Грэм предложил Турции не развертывать С-400 в обмен на отказ США от введения санкций и на готовность американской стороны заключить соглашение о свободной торговле.
25-го июля, РФ завершила поставки Турции первой партии компонентов для С-400. Пезидент Турции Реджеп Тайип Эрдоган сообщил о планах завершить развертывание российских ЗРС к апрелю 2020 года.