Ցեղասպանություն17:57, 26 Հուլիս 2019
Թուրքիայի Արդահան նահանգից ընտրված անկախ պատգամավոր Օզթյուրք Յըլմազը հայտարարել է, որ երբ Թուրքիան Ռուսաստանի կողմից գնված S-400 ՀՕՊ համակարգերը գործարկի,  ապա ԱՄՆ-ն կարող է ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը։
«Ես կարծում եմ, եթե S-400-ները գործարկվեն 2020թ.-ի ապրիլին, ապա նույն ամսին կոնգրեսում կընդունվի Հայոց ցեղասպանությունը։ Այդ ժամկետը  ճիշտ չի  ընտրված։ Ինչո՞ւ եք այդքան սպասում։  Կարևոր է, որ 2020թ-ի գործընթացի շրջանակներում  արձագանքները հանդարտեցվել  և օրակարգը փոխվի։  Ձեր կողմից նշված  S-400-ների գործարկման ժամկետում մեծ է հավանականությունը, որ Հայոց ցեղասպանության բանաձև բերվի կոնգրեսի օրակարգ և ընդունվի։  Ես չգիտեմ, թե Թուրքիայի նախագահը ինչու հայտարարեց  հենց այդ ժամկետի մասին։ Այդ ժամկետը պետք է առաջ բերվի»։

Геноцид22:57, 26 Июль 2019
Турецкий независимый депутат от провинции Ардаган Озтюрк Йылмаз заявил, что если Турция начнет эксплуатацию российских С-400, США могут признать Геноцид армян.
“Мне кажется, что, если С-400 окажутся на боевом дежурстве в апреле 2020 года, то в тот же месяц в Конгрессе будет признан армянский геноцид. Эта время выбрана неверно. В назначенный срок эксплуатации С-400 велика вероятность, что в повестку Конгресса будет внесена и затем принята резолюция о признании Геноцида армян. Я не знаю, почему президент Турции объявил именно это время. Оно должен быть перенесено на более раннюю дату”, – отметил Белмаз.
Напомним, что президент Турции Реджеп Тейип Эрдоган аннонсировал полный ввод в эксплуатации российских комплексов весной 2020 года.