Ռազմական15:35, 13 Օգոստոս 2019
Ամերիկյան նոր սերնդի «F-35» կործանիչների ծրագրում Թուրքիայի մասնակցությունը կասեցվելուց հետո թուրքական մամուլում շարունակում են քննարկել, թե Անկարան ինչ այլընտրանքային տարբերակներ կարող է ունենալ:
Ըստ թուրքական մամուլի՝ նման տարբերակներից են ռուսական «СУ-35»  նոր սերնդի մարտական օդանավերը:
Թուրքական «Yeni akit» իշխանամետ թերթը գրում է, որ ռուսական կործանիչները Թուրքիային վաճառելու պատրաստակամության մասին խոսում են նաև ռուս բարձրաստիճան պաշտոնյաները։ Այդ պաշտոնյաներից է մասնավորապես Ռուսաստանի փոխվարչապետ Յուրի Բորիսովը։
Աղբյուրը նշում է, որ  վերջին զարգացումներից հետո  Թուրքիան օդուժի ամրապնդման տեսանկյունից աշխատանքներ է իրականացնում։ Մասնավորապես հիմա տեղի է ունենում Թուրքիայի զինված ուժերի տրամադրության տակ գտնվող կործանիչների արդիականացում, երկարացվում է դրանց շահագործման ժամկետը։ Բայց այդ միջոցներ են ձեռնարկվում թուրքական TFX ինքնաթիռների արտադրության աշխատանքներն արագացնելու ուղղությամբ։
Նշվում է, որ Թուրքիայի ռազմարդյունաբերության գլխավոր վարչությունը հրահանգել է զինված ուժերի կառույցներին ուսումնասիրել և մասնագիտական գնահատական տալ ռուսական այդ ինքնաթիռների ձեռքբերման տարբերակին։

Регион16:32, 13 Август 2019
Из-за покупки российских ЗРК С-400, Турции стали поступать угрозы от США. Однако Анкара не стала разрывать сделку, тем более поставки уже начались. Президент страны Реджеп Тайип Эрдоган не раз говорил о том, что покупка российского комплекса – закрытый вопрос.
Но Вашингтон надеялся на то, что санкции в отношении Анкары помогут турецким властям поменять свое решение. Однако ничего не вышло. Тогда США заявили, что намерены исключить Турцию из программы поставок американских истребителей F-35. И это не смотря на то, что Анкара уже оплатила сделку по приобретению.
При этом в Турции намерены рассмотреть вариант покупки российских самолетов Су-35. Если военные одобрят перспективы закупок, то Анкара начнет официальные переговоры с «Рособоронэкспортом».
Россия не прочь расширить сотрудничество с Турцией в военной сфере. Об этом ранее заявлял глава госкорпорации «Ростех» Сергей Чемезов. Поэтому Москва пойдет на сделку с Анкарой, если Турция решится закупить российские истребители Су-35.