Ցեղասպանություն16:47, 27 Օգոստոս 2019
Անվանի թուրք ցեղասպանագետ Թաներ Աքչամն ընդդիմադիր «T24» լրատվամիջոցում հրապարակած իր հոդվածում անդրադարձել է Թուրքիայի արխիվներում պահվող մի փաստաթղթի, որը հայերի մասսայական ոչնչացման վերաբերյալ մինչ օրս հայտնի ամենահին օսմանյան փաստաթուղթն է։
1914թ․ դեկտեմբերի 1-ով թվագրված այս որոշումն ընդունվել է Էրզրումի կենտկոմի կողմից և նույն օրը  «գաղտնի» նշումով ուղարկվել Ստամբուլ։ Որոշումն ուղարկվել է հեռագրի տեսքով և պահանջվել է, որպեսզի ոչնչացվի հեռագրատանն առկա կրկնօրինակը։
Նշված որոշումը վերաբերում էր Վանի և Բիթլիսի հայերին: «Թե կենտրոնում և թե շրջաններում անհրաժեշտ է նախապես ձերբակալել հեղափոխության առաջնորդ հանդիսացող կամ մուսուլմանների վրա հարձակվել պատրաստվող հայերին, իսկ հարձակվելու դեպքում՝ աքսորել նրանց Բիթլիս և ոչնչացնել», - ասված է փաստաթղթի 4-րդ հոդվածում։
Աքչամի գնահատմամբ՝ սա ըստ էության միայն տղամարդկանց վերաբերող մի յուրատեսակ «կանխարգելիչ միջոցառում» էր, և նշված որոշման մեջ «ոչնչացում» (թուրք․՝ İmha) բառի կիրառությունը չափազանց կարևոր է։
«Մենք այլ աղբյուրներից էլ գիտենք, որ 1914թ․ դեկտեմբերի 1-ի այդ որոշումը գործի դրվեց, սակայն իրականում այն կիրառվեց ոչ միայն տղամարդկանց, այլև կանանց և երեխաների նկատմամբ։ Պոտենցիալ սպառնալիքը կանխելու նպատակով կիրառվող ոչնչացումը մի շարք ցեղասպանությունների բնորոշ առանձնահատկությունն է», -գրում է Աքչամը՝ զուգահեռներ անցկացնելով հրեաների դեմ նացիստների իրականացրած Հոլոքոստի հետ։ Այս դեպքում ևս նախապես վճռված էր կանխել տղամարդկանց ապստամբությունը, բայց, ի վերջո, թիրախում հայտնվեցին նաև կանայք և երեխաները։
Թաներ Աքչամը նշում է նաև, որ Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ պաշտոնական որոշումը միայն այս մեկը չէր, որն, ի դեպ, վերաբերում էր միայն որոշակի վայրերի։ Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ վերջնական որոշումները կայացվել են 1915թ․ փետրվարի 15-ին և մարտի 3-ին։ Թուրք ցեղասպանագետը հայտնում է, որ այդ որոշումների առկայության մասին վկայել է երիտթուրքերի «Միություն և առաջադիմություն» կուսակցության կենտրոնական կոմիտեի անդամներից Բեհաեդդին Շաքիրը։
Շաքիրը 1915թ․ մարտի 3-ին իր գործընկերոջը գրած նամակում բառացիորեն ասել է․ «Կուսակցությունը (İttihat ve Terakki Cemiyeti) վճռել է հայրենիքն ազատագրել այդ անիծյալ ցեղից (հայերից), ոչնչացնել Թուրքիայում բնակվող բոլոր հայերին, որպեսզի անգամ մի հայ չմնա, և այս առումով լիազորել է կառավարությանը։ Իսկ սպանելով ոչնչացնելու մեթոդների վերաբերյալ կառավարությունը անհրաժեշտ հրահանգներ կտա նահանգների և բանակի ղեկավարներին»։
Աքչամի վկայությամբ՝ նամակը կրում է հենց Շաքիրի ստորագրությունը, ինչը հեշտությամբ ապացուցելի է։
Ցեղասպանագետը տեղեկացնում է, որ առկա են նաև 1914-1915թթ․ տարբեր նահանգապետների կողմից Ստամբուլ ուղարկված մի շարք հեռագրեր, որոնցում նահանգապետները (օրինակ՝ Վանի, էրզրումի, Բիթլիսի, Դիարբեքիրի) բացեիբաց խոսում են հայերին ոչնչացնելու անհրաժեշտության մասին, անգամ այդ նպատակով ճնշում են գործադրում Ստամբուլի վրա։
Բոլոր այս փաստաթղթերն ու վկայությունները չեզոքացնում են Թուրքիայի պաշտոնական թեզի մեջ շեշտվող այն պնդումը, թե հայերի ոչնչացման վերաբերյալ ուղղակի և նպատակադրված որոշում երբևէ չի եղել և հայերի դեմ գործողությունները իբր նախապես ծրագրված չեն եղել։

Геноцид13:16, 29 Август 2019
Известный турецкий историк Танер Акчам в своей статье в оппозиционном турецком издании T24 сослался на документ, хранящийся в турецких архивах, который является самым старым из известных на сегодняшний день османских документов о массовом истреблении армян. Данное решение, помеченное датой от 1 декабря 1914 года, было принято Центральным Комитетом Эрзурума и в тот же день с грифом «секретно» отправлено в Стамбул. Решение было отправлено в форме телеграммы и содержало требование уничтожить телеграфную копию. Указанное решение касалось армян Вана и Битлиса. «Как в центре, так и в районах необходимо заранее арестовать армян, которые возглавляют революцию или организовывают нападения на мусульман, а в случае нападения депортировать их в Битлис и уничтожить», – говорится в статье 4 документа. По оценке Акчама, это была, судя по всему, просто особая «превентивная мера» только в отношении мужчин, и использование в упомянутом решении слова «уничтожение» (по-турецки İmha) чрезвычайно важно.
«Из других источников мы знаем, что данное решение от 1 декабря 1914 года начало приводиться в исполнение, но в действительности оно было распространено не только на мужчин, но и на женщин и детей. Истребление, используемое для предотвращения потенциальной угрозы, является характерной чертой ряда геноцидов», – пишет Акчам, проводя параллели с осуществленным нацистами Холокостом евреев. В этом случае также было решено предотвратить восстание мужчин, но в конечном итоге мишенью стали также женщины и дети. Танер Акчам также отмечает, что это официальное решение о Геноциде армян было не единственным, которое, кстати, касалось только определенных местностей. Окончательные решения о Геноциде армян были приняты 15 февраля и 3 марта 1915 года. Турецкий геноцидовед сообщает, что о существовании этих решений свидетельствует член Центрального комитета партии младотурок «Единение и прогресс» Бехаэддин Шакир. Шакир в письме своему соратнику от 3 марта 1915 года буквально пишет: «Партия (İttihat ve Terakki Cemiyeti) постановила освободить родину от этого проклятого племени (армян), истребить всех проживающих в Турции армян, чтобы не осталось ни одного армянина, и в этом отношении уполномочила правительство. А по поводу методов истребления убийствами  правительство даст необходимые инструкции руководству вилайетов и армии». По словам Акчама, письмо подписано лично Шакиром, что легко доказать. Геноцидовед сообщает, что имеется серия телеграмм за период 1914-1915 годов, отправленных в Стамбул различными губернаторами, в которых губернаторы (например, Вана, Эрзурума, Битлиса, Диарбекира) открыто говорят о необходимости истребления армян, и с этой целью даже оказывали давление на Стамбул. Все эти документы и доказательства нейтрализуются акцентируемым в официальном тезисе Турции утверждением о том, что прямого и преднамеренного решения об уничтожении армян никогда не было и что действия против армян якобы заранее не планировались.