Տարածաշրջան16:14, 04 Սեպտեմբեր 2019
Թուրքիայի օդայի ուժերի ստորաբաժանումները Ռուսաստանի Գատչինա քաղաքում սկսել են  վերապատրաստվել ռուսական S-400 ՀՕՊ համակարգերը շահագործելու համար։  Այդ մասին հայտարարություն է տարածել Թուրքիայի պաշտպանության նախարարությունը։
Ըստ հայտարարության՝ դասընթացներին մասնակցում են նաև Թուրքիայի ռազմաօդային ուժերի հրամանատարության բարձրաստիճան սպաներ:
Ռուսաստանն արդեն S-400-ների երկրորդ խմբաքանակն է մատակարարել Թուրքիային։
Հիշեցնենք,
որ ռուս-թուրքական գործարքը ճգնաժամ է առաջացրել թուրք-ամերիկյան հարաբերություններում։ ԱՄՆ-ն արդեն այդ գործարքի պատճառով կասեցրել է Թուրքիայի մասնակցությունը ամերիկյան F-35 կործանիչների ծրագրում։

Армия15:54, 04 Сентябрь 2019
Обучение турецких военных управлению зенитно-ракетными комплексами (ЗРК) С-400 началось в российском городе Гатчина, заявило министерство обороны Турции.
"В рамках проекта С-400 в российском городе Гатчина началось обучение с участием персонала ВВС", - говорится в сообщении минобороны Турции в Twitter.
Покупка Турцией новейших российских систем ПВО С-400 уже спровоцировала трения в отношениях между Турцией и США: Вашингтон требовал отказаться от сделки и взамен приобрести их комплексы Patriot. В случае отказа Вашингтон не исключал возможность задержать или вообще отменить продажу Анкаре новейших истребителей F-35, но Турция отказалась идти на уступки. Участие Турции в программе F-35 после этого было свернуто.