Քաղաքական10:35, 10 Հոկտեմբեր 2019
Եվրամիության երկրները համատեղ հայտարարությամբ Թուրքիայից պահանջել են  դադարեցնել Սիրիայի հյուսիս-արևելքում սկսած ռազմագործողությունը և ընդգծել, որ Սիրիայի հարցը չի կարող լուծվել ռազմական ճանապարհով:
ԵՄ-ի արտաքին հարաբերությունների և անվտանգության քաղաքականության բարձր ներկայացուցչության հայտարարության մեջ ասվում է.
«ԵՄ-ն կոչ է անում Թուրքիային վերջ տալ միակողմանի ռազմական գործողությանը: Հյուսիս-արևելքում տեղի ունեցող նոր բախումները կխաթարեն տարածաշրջանի կայունությունը և պատճառ կդառնան մարդկանց տառապանքների և տեղահանության»:
Նշվում է, որ Թուրքիայի կողմից ստեղծվելիք անվտանգության գոտի կոչված տարածքը, ուր պետք է վերադառնան սիրիացի փախստականները, հնարավոր չէ, որ կհամապատասխանի ՄԱԿ-ի փախստականների հարցով բարձր հանձնակատարության կողմից սահմանված միջազգային չափանիշներին:
«Փախստականների վերադարձը պետք է անվտանգ և պատվաբեր լինի: Ժողովրդագրական պատկերը փոխող բոլոր նախաձեռնությունները չեն ընդունվելու»,-նշված է ԵՄ համատեղ հայտարարության մեջ:
ԵՄ-ն նկատել է տվել, որ Թուրքիայի միակողմանի ռազմագործողությունները վտանգի տակ են դնում կոալիցիոն ուժերի կողմից «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման դեմ պայքարում ունեցած ձեռքբերումները և փաստորեն հող նախապատրաստում ԻՊ-ի հզորացման համար:
Ռազմական գործողությունների մեկնարկից հետո հայտարարությամբ է հանդես եկել նաև ԵՄ հանձնաժողովի նախագահ Ժան-Կլոդ Յունկերը: Նա ընդգծել է, որ Սիրիայի հյուսիսում Թուրքիայի կողմից ստեղծվելիք անվտանգությա գոտու համար ԵՄ-ն  նյութական աջակցություն չի ցուցաբերելու:

00:00, 10 Октябрь 2019
В связи с турецкой военной операцией на северо-востоке Сирии глава дипломатии  ЕС Федерика Могерини заявила обеспокоенность и убеждение, что решение сирийского конфликта не может состояться военным путем. Об этом пишет "Интерфакс-Украина".
"Евросоюз призывает Турцию прекратить односторонние военные действия. Восстановление вооруженных действий на северо-востоке еще больше подорвет стабильность всего региона, усилит страдания гражданского населения и спровоцирует дальнейшие перемещения населения. Перспективы политического процесса под руководством ООН по достижению мира в Сирии будут сложными", - отмечается в коммюнике, распространенном в Брюсселе.
Могерини уверена, что такие действия с турецкой стороны "угрожают прогресса, достигнутого глобальной коалицией, членом которой является Турция, в разгроме и деловые террористическая организация - ИФ)", они подорвут безопасность местных партнеров коалиции и ухудшат нестабильности на северо-востоке Сирии, создавая благодатную почву для возрождения и деловые, остается серьезной угрозой региональной, международной и европейской безопасности.
По словам главы европейской дипломатии, "маловероятно, что так называемая" безопасная зона "на северо-востоке Сирии, как это предусмотрено Турцией, соответствовать международным критериям для возвращения беженцев, установленным Управлением верховного комиссара ООН по делам беженцев".
Могерини отметила, что ЕС придерживается своей позиции, согласно которой "возвращения беженцев и внутренне перемещенных лиц в места своего проживания должно быть безопасным, добровольным и достойным, когда позволят условия".
"Любая попытка демографических изменений была бы неприемлемой. ЕС не будет оказывать помощь в стабилизации или развития на тех территориях, где права местного населения игнорируются", - подчеркнула она.