Տարածաշրջան11:10, 11 Հոկտեմբեր 2019
Թուրքիայի զինուժն առաջին կենդանի ուժի կորուստ ունի Սիրիայում սկսած «Խաղաղության ակունք» ռազմագործողության շրջանակներում։
Ըստ Թուրքիայի պաշտպանության նախարարության՝ Սիրիայի քրդական ուժերի հարձակման հետևանքով սպանվել է 1 թուրք զինվորական, 3 զինվոր էլ վիրավորվել են։
Քրդերի դեմ ռազմագործողությունը մեկնարկել էր հոկտեմբերի 9-ին։ Թուրքական զինուժի ներխուժումը Սիրիա տեղի ունեցավ այն ժամանակ, երբ ամերիկյան զինված ստորաբաժանումները լքեցին Եփրատ գետի արևելյան հատվածը։
Աշխարհի բազմաթիվ երկրներ, այդ թվում և Հայաստանը, դատապարտել են Թուրքիայի ռազմագործողություները Սիրիայի հյուսիսարևելյան տարածքներում:

Регион10:12, 11 Октябрь 2019
Первый турецкий военнослужащий убит в ходе операции "Источник мира" в Сирии. Об этом сообщил глава Минобороны Турции Хулуси Акар.
По словам главы Минобороны Турции, военный погиб при столкновениях с курдскими боевиками
Турецкое военное ведомство сообщило, что число нейтрализованных в ходе операции боевиков достигло 277.
Президент Турции Тайип Эрдоган 9 октября объявил о начале операции "Источник мира" на севере Сирии. Турецкая авиация в тот же день нанесла удары по городу Рас эль-Айн и ряду других сирийских городов на границе двух стран. Позднее было объявлено о начале наземной части операции.
Власти Армении обеспокоены вторжением Турции на территорию Сирии и официально выразили свой протест.