Տարածաշրջան12:37, 16 Հոկտեմբեր 2019
Թուրքիայի Չանաքքալե (Գալիպոլի) քաղաքում դաժան ծեծի է ընթարկվել 74-ամյա մի քուրդ տղամադ՝ իր կնոջ հետ քրդերեն խոսելու համար։ Այդ մասին հայտնել է Թուրքիայի քրդամետ «Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության» (ԺԴԿ-HDP) հայ պատգամավոր Կարո Փայլանը Twitter-ի էջում։
«Ատելություն  խոսքերը,  ռասիստական քաղաքականությունը, ինչպես նաև շարունակվող պատերազմը հանգեցնում են հանցագոծությունների՝ ատելության հողի վրա։ Եթե  մենք չնվազեցնենք լարվածությունը, մեր դռների մոտ կլինեն ատելության հողի վրա կատարվող ավելի դաժան հանցանքներ»,-գրել է Փայլանը։
Ուշագրավ է, որ հարձակումն իրականացվել է հիվանդանոցում, որտեղ տարեց տղամարդը բուժօգնություն էր ստանում։ Հարձակումն իրականացրած անձը նույնպես եղել է տեղի հիվանդներից մեկը և գործողության ժամանակ բղավել է. «Սա Թուրքիայի Հանրապետությունն է»։

ОБЩЕСТВО13:08, 16 Октябрь 2019
В турецкой провинции Чанаккале (Галлиполи) жестоко был избит 74-летний курд за разговор со своей супругой на курдском языке. Об этом в своем микроблоге в Twitter сообщил армянский депутат прокурдской ''Демократической партии народов'' Каро Пайлан .
''Риторика ненависти, ксенофобская политика, продолжающаяся война, приводят к преступлениям на почве ненависти. Если мы не снизим напряженность, то на почве ненависти будут совершаться более жестокие преступления'',- написал Пайлан,
Примечательно, что нападение произошло в больнице, где пожилой мужчина получал медицинскую помощь. Совершивший нападение человек также был пациентом данной больницы, во время совершения действий он выкрикивал следующее: «Это Турецкая Республика».