Քաղաքական14:13, 17 Հոկտեմբեր 2019
Թուրքիայի նախագահ Ռեփեփ Թայիփ Էրդողանն աղբարկղն է նետել ԱՄՆ նախագահ Թրամփի ուղարկած սկանդալային նամակը՝ մերժելով նրա առաջարկը:
Այս մասին Twitter-ի էջում գրել է թուրք հայտնի լրագրող Ահմեթ Հաքանը՝ պնդելով, որ տեղեկությունը ստացել է բարձրաստիճան մի պաշտոնյայից:
«Նամակը հոկտեմբերի 9-ին է գրվել: Միջնորդության առաջարկությունը մերժվել է Էրդողանի կողմից, իսկ նամակը՝ նետվել աղբաման: Այդ նամակի լավագույն պատասխանը հոկտեմբերի 9-ին ժամը 16:00-ին տրված պատասխանն է. «խաղաղության ակունք» ռազմագործողությունը»,- պաշտոնյայի խոսքերը մեջբերել է Հաքանը:
Հիշեցնենք, որ նախօրեին հրապարակվել էր Թրամփի նամակը՝ ուղղված Էրդողանին: Ոչ դիվանագիտական ոճով գրված նամակում ԱՄՆ-ի նախագահն Էրդողանին կոչ էր արել համառ  չլինել, հիմար չլինել ու բանակցել Սիրիայի քրդական ուժերի հրամանատարներից Ֆերհադ Աբդի Շահինի հետ, ով ամերիկյան զորքերի շրջանում հայտնի է գեներալ Մազլում Քոբանի անունով:

Политика15:02, 17 Октябрь 2019
Письмо президента США Дональда Трампа лидеру Турции Реджепу Тайипу Эрдогану, отправленное перед началом наступления турецкой армии на курдские территории в Сирии, было выброшено получателем в урну, сообщают источники Турецкой службы Би-би-си.
Текст конфиденциального послания, отправленного главой Белого дома 9 октября, был обнародован только спустя неделю. Его подлинность американскому телеканалу Эн-би-си подтвердили в Белом доме.
Письмо изобилует разговорными фразами, характерными для твитов Дональда Трампа: "Дорогой господин президент: давайте обсудим хорошую сделку! Вы не хотите, чтобы вас обвинили в резне и убийстве тысяч человек, а я не хочу быть ответственным за разрушение турецкой экономики - но я могу [ее разрушить]", - гласит первый абзац.
В заключение Трамп пишет Эрдогану: "Не строй из себя крутого. Не будь дураком! Позвоню позже".
В правительственных кругах Анкары сочли, что письмо "лишено дипломатической вежливости". Источники в Анкаре подтвердили Турецкой службе Би-би-си, что Эрдоган получил письмо, прочел его и "выбросил в мусор".
Ответом на письмо стал приказ Эрдогана о начале в Сирии операции турецкой армии под названием "Источник мира".