Տարածաշրջան10:36, 29 Հոկտեմբեր 2019
Թուրքիան Սիրիայում  կվերսկսի ռազմական գործողությունները, եթե քուրդ զինյալները դուրս չգան 30կմ խորությամբ ստեղծվելիք անվտանգության գոտուց։ Այդ մասին հայտարարել է Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուն։
Թեպետ քրդական կողմը, ինչպես նաև Ռուսաստանը, հայտարարել էին քրդական ուժերի հետ քաշվելու մասին, այնուամենայնիվ, ըստ թուրքական կողմի՝ առայժմ ոչ բոլոր քուրդ զինյալներն են  լքել այդ տարածքը։
«ԱՄՆ-ն պատասխանատվություն ստանձնեց, որ 120 ժամվա ընթացքում Սիրիայի քրդական  ուժերը դուրս կգան այդ տարածքից։ Նախ ընդմիջում հայտարարվեց ռազմական գործողություններում, իսկ հետո դրանք դադարեցվեցին։ Եթե ինչ-որ մեկը դուրս չգա, Թուրքիան իրավունք ունի հարվածելու։ Մենք տեսնում ենք, որ նրանք ոչ բոլորն են դուրս գալիս։ Դե մենք էլ նրանց կմաքրենք։ Ռուսաստանի հետ համաձայնեցված 150 ժամվա ընթացքում եթե Սիրիայի քրդական ուժերը  Քոբանիից  30կմ չհեռանան, ապա Թուքիան ահաբեկիչներից կմաքրի այդ տարածքները։ Այն, որ հայտարարել ենք  ռազմագործողությունը դադարեցնելու մասին, դա դեռ չի նշանակում, որ մենք որևէ բան չենք անելու»։
Ի դեպ, հիշյալ 150 ժամվա ժամկետը լրանում է այսօր՝ հոկտեմբերի 29-ին։
Հիշեցնենք, որ Սոչիում կայացել էին  Ռուսաստանի և Թուրքիայի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինի և Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի բանակցությունները, որոնք տևել էին ավելի քան 6 ժամ։ Դրանից հետո Թուրքիան դադարեցրեց ռազմական գործողությունները։ Ռուսաստանի և Թուրքիայի միջև ստորագրվեց 10 կետանոց հուշագիր-համաձայնություն Սիրիայի հարցով։

10:50, 29 Октябрь 2019
Турция грозится возобновить активную военную операцию на севере Сирии, если все курдские формирования не покинут районы у границы. Анкара называет эти вооружённые группы террористическими.
Накануне в курдском командовании "Демократических сил Сирии" объявили об отступлении и передаче позиций близ границы под контроль сирийской правительственной армии. МИД Турции настаивает, что ещё не все курды покинули территории, которые Анкара объявила зоной безопасности.
Мевлют Чавушоглу министр иностранных дел Турции:
"Если они не уйдут из 30-километровой зоны, Турция зачистит эти территории от террористов в соответствии с уведомлением, переданным через представителей России, и в соответствии с публичными заявлениями. Если там остаются боевики, не желающие отступать, мы их зачистим. То, что мы приостановили операцию в соответствии с соглашением, ещё не означает, что мы ничего не сделаем с террористами, которые останутся там".
Ранее Россия и Турция договорились о совместном патрулировании приграничных районов на севере Сирии — оно должно начаться после завершения вывода курдских формирований. "Демократическим силам Сирии" дали на отступление 150 часов, — в соответствии с российско-турецким меморандумом, они истекают во вторник вечером.