Տնտեսական15:58, 01 Նոյեմբեր 2019
Ռուսաստանի Դաշնության «Roscosmos» տիեզերական գործակալությունը հայտարարություն է արել Ռուսաստանի և Թուրքիայի միջև տիեզերական ոլորտում համագործակցության վերաբերյալ  միջկառավարական համաձայանագրի շուրջ աշխատանքների մեկնարկի մասին:
«Roscosmos»-ը այդ մասին հայտնել է կորպորացիայի ղեկավար Դմիտրի Ռոգոզինի և Մոսկվայում Թուրքիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Մեհմեթ Սամսարի հետ կայացած հանդիպումից հետո:
Գործակալությունը նշել է, որ թուրքական կողմը ավելի վաղ հաստատել էր իր պլանները` կապված Ռուսաստանում թուրք տիեզերագնանցների վերապատրաստման հետ:
Ռոգոզինը Մոսկվայում կայացած «MAKS-2019» միջազգային ավիատիեզերական տոնավաճառ-ցուցահանդեսի բացմանը, որին մասնակցում էր նաև Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, առաջարկել էր մի թուրք տիեզերագնացի ուղարկել Ռուսաստան: Նա համոզմունք էր հայտնել, որ թուրք տիեզերագնացը դասընթացների ավարտից հետո կարող է 2023թ. տիեզերք թռչել:

Экономика15:31, 01 Ноябрь 2019
Россия и Турция подготовят межправительственное соглашение по сотрудничеству в области космоса, сообщили в четверг в "Роскосмосе".
Как сообщили в пресс-службе госкорпорации, по итогам встречи гендиректора "Роскосмоса" Дмитрия Рогозина с послом Турции в РФ Мехметом Самсаром "была достигнута договоренность о начале работы по подготовке рамочного межправительственного соглашения по космосу между двумя странами".
Турецкая сторона также подтвердила ранее озвученные планы по организации подготовки своих астронавтов в российском Центре подготовки космонавтов.
19 сентября Рогозин сообщил журналистам, что отправка в космос астронавта из Турции скорее всего состоится в 2023 году.
Рогозин тогда напомнил, что на международном авиасалоне "МАКС-2019", который посетили президенты России и Турции, он по согласованию с турецкой стороной сделал предложение Реджепу Тайипу Эрдогану отправить в космос астронавта из его страны в связи со столетием турецкой республики, приурочив полет к праздничной дате.