Տարածաշրջան17:24, 04 Նոյեմբեր 2019
Ռուսաական «S-400» զենիթահրթիռային ՀՕՊ համակարգերի երկրորդ խմբաքանակի մատակարարումը կարող է տեղի ունենալ միայն 2020թ-վերջում։
Այդ մասին հայտնել է Թուրքիայի ռազմարդյունաբերության ղեկավար Իսմայիլ Դեմիրը՝ հավելելով, որ երկրորդ խմբաքանակի մատակարարման հետ մեկտեղ, ըստ ռուս-թուրքական պայմանագրի, նախատեսվում է նաև S-400-ների համատեղ արտադրություն։  Թուրք պաշտոնյայի խոսքերով, Թուրքիան ցանկանում է, որ ռուսական կողմը կիսվի S-400-ների տեխնոլոգիաներով թուրքական կողմի հետ։ Ըստ Դեմիրի՝ դրա վերաբերյալ համապատասխան պահանջ է ներկայացվել ռուսական կողմին։
Դեմիրը նշել է, որ պայմանագրում առկա համատեղ արտադրության վերաբերյալ կետի պատճառով երկրորդ խմբաքանակի մատակարարման գործընթացը կարող է ավելի ուշ տեղի ունենալ։
Նա նաև նշել է, որ  Թուրքիայում S-400-ների որոշ պահեստամասերի արտադրելու նպատակով ռուսական կողմի հետ շարունակվում են բանակցությունները։
Հիշեցնենք, որ 2019թ. հունիսի 12-ից մինչև օգոստոսի 27-ը ընկած ժամանակահատվածում ռուսները ավարտեցին ռուսական ՀՕՊ համակարգերի առաջին խմբաքանակը մատակարումը Թուրքիային։ Ռուս-թուրքական գործարքը մեծ լարվածություն էր առաջացրել թուրք-ամերիկյան հարաբերություններում։

Армия16:36, 04 Ноябрь 2019
Второй этап выполнения контракта поставки российских зенитных ракетных комплексов (ЗРК) С-400 в Турцию предусматривает их совместное производство. Данная фаза двусторонней оружейной сделки может быть реализована к концу 2020 года, заявил сегодня, 4 ноября, глава секретариата оборонной промышленности Турции (SSM, при министерстве обороны страны) Исмаил Демир.
«По второму этапу поставок С-400 у нас есть календарь на следующий год. В этом случае, в отличие от первого этапа, речь идёт о совместном производстве и передаче технологий. Совместное производство может немного изменить намеченный календарь, сместив его чуть дальше по срокам, возможно, на конец 2020 года», — сказал глава SSM в эфире турецкого телеканала NTV.
По словам Демира, продолжаются технические консультации с российской стороной о частичном производстве компонентов С-400 в Турции.
Напомним, что министерство обороны Турции 25 июля сообщило о завершении первого этапа поставок компонентов ЗРК С-400 в страну. В рамках первого этапа выполнения контракта между Россией и Турцией на авиабазе «Мюртед» близ Анкары приземлилось 30 самолетов. Первые поставки С-400 в Турцию начались 12 июля. Второй этап поставок российских ЗРК турецким партнёрам стартовал 27 августа и завершился 14 сентября. Третий этап поставок Анкаре С-400 планировалось выполнить в ноябре этого года. С-400 будут полностью развернуты в Турции к апрелю 2020 года.
Россия и Турция заключили соглашение о поставке Анкаре ЗРК С-400 «Триумф» в 2017 году. Турция приобретает четыре дивизиона С-400, сумма контракта составляет $ 2,5 млрд.