Ռազմական12:36, 18 Նոյեմբեր 2019
Ռուսաստանի կողմից Թուրքիային մատակարարված S-400 զենիթահրթիռային համակարգերը կսկսեն գործարկվել 2020թ.-ի գարնանը։ Այդ մասին հայտնել է Ռուսաստանի ռազմատեխնիկական համագործակցության դաշնային ծառայության տնօրեն Դմիտրի Շուգաևը։
Վերջինս նշել է, որ  մինչև 2019թ.-ի ավարտը նախատեսվում է վերջացնել թուրք մասնագետների վերապատրաստման աշխատանքները։
Ռուսաստանը պատրաստ է 5-րդ սերնդի ազգային կործանիչ ստեղծելու գործում տեխնոլոգիական աջակցություն ցուցաբերել Թուրքիային:
Մոտ երկու տարի առաջ Թուրքիայի և Ռուսատսանի միջև կնքված մոտ 2,5 միլիարդ դոլար արժողությամբ ռազմական գործարքի իրագործումն ուղեկցվում է սկանդալներով: ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրները պնդում են, որ ռուսներից զենք գնելով՝ Անկարան անարգանք է հասցրել իրենց ռազմական դաշինքին: Ի պատասխան Թուրքիայի իշխանություններն էլ հայատարել են, որ այդ գործարքը վերանայման ենթակա չէ ու չեն պատրաստվում հրաժարվել ռուսական սպառազինությունից:

Армия10:41, 18 Ноябрь 2019
Зенитная ракетная система С-400 заступит на боевое дежурство турецкой армии до весны 2020 года. Об этом сообщил директор Федеральной службы по военно-техническому сотрудничеству (ФСВТС) Дмитрий Шугаев на выставке в Дубае.
Он отметил, что контракт по российским комплексам С-400 для Турции реализуется в штатном режиме. До конца 2019 года планируется завершить обучение турецких специалистов.
Ранее руководитель Управления оборонной промышленности Турции Исмаил Демир заявил, что Анкара не собирается отказываться от российских комплексов С-400, несмотря на угрозу введения санкций со стороны США. Он рассказал, что турецкие специалисты продолжают обучение в России и турецкие военные будут обслуживать С-400 самостоятельно.
Второй этап поставок С-400 в Турцию был завершен в сентябре 2019 года. Поставки российских систем ПВО вызвали кризис в отношениях Турции и США.
Штаты выступают против сделки Москвы и Анкары по С-400. Вашингтон требовал от своего партнера по НАТО отказаться от контракта и взамен приобрести американские комплексы Patriot. Анкара отказалась идти на уступки.