10:51, 21 Նոյեմբեր 2019
Թուրքիայում  ձերբակալվել է մի փաստաբան, որը կասկածվում է Գերմանիայի օգտին լրտեսություն անելու մեջ։ Թուրքական կողմի պնդմամբ՝ փաստաբանը, ում անունը չի հրապարակվում, տեղեկություններ է հավաքել այն քաղաքացիների մասին, որոնք ցանկացել են ապաստան ստանալ Գերմանիայում։
Մասնավորապես նշվում է, որ փաստաբանը փորձել է թուրքական ոստիկանությունից և դատախազությունից պարզել, թե արդյոք քրեական գործեր կան հարուցված տվյալ քաղաքացիների նկատմամբ: Ըստ աղբյուրի՝ փաստաբանը հավաքած տեղեկությունները փոխանցել է Գերմանիայի միգրացիայի և փախստականների դաշնային գերատեսչությանը (BAMF)։
Նշվում է, որ Գերմանիայում այժմ մտահոգված են, որ Թուրքիայի ազգային հետախուզական կազմակերպության ձեռքում կհայտնվեն նշյալ Թուրքիայի քաղաքացիների անձնական տվյալները։ Մյուս մտահոգության պատճառն այն է, որ Թուրքիայի իրավապահ մարմիններն կարող են սկսել այդ մարդկանց հետապնդել։
Գերմանիայի արտգործնախարարությունը փաստաբանի ձերբակալումը որակել է որպես «անհասկանալի իրողություն», քանի որ ըստ գերմանական կողմի՝ փաստաբանի գործունեությունը եղել է օրինականության սահմաններում»։

Право11:03, 21 Ноябрь 2019
Турецкая полиция задержала сотрудника немецкого посольства, которого, по данным СМИ, обвиняют в шпионаже.
В МИД Германии подчеркнули, что упорно работают, чтобы узнать больше об обвинениях в адрес этого юриста, а также пытаются добиться его освобождения.
В то же время по данным немецких СМИ, таких как Spiegel и Süddeutsche Zeitung, а также телерадиокомпании NDR и WDR, турецкие власти обвиняют задержанного работника немецкого посольства в шпионской деятельности.
Этот турецкий юрист якобы получил задание собирать информацию, необходимую для предоставления политического убежища некоторым гражданам Турции, заявления которых сейчас рассматриваются в Германии.
В круг его задач якобы входило выяснить, ведутся ли против этих лиц расследования на родине, и угрожает ли им арест в случае возвращения в Турцию.