Տարածաշրջան10:31, 11 Դեկտեմբեր 2019
Լիբիայի ազգային բանակի հրամանատար Խալիֆ Հաֆթարը հայտնել է, որ ունի հրաման ոչնչացնելու այն թուրքական նավերը, որոնք կմոտենան Լիբիայի ափերին։
«Կոչնչացնենք թուրքական նավերը, եթե մոտենան մեր ափերին»,- ասել է բարձրաստիճան զինվորականը։
Ավելի վաղ Թուրքիայի և Լիբիայի ազգային համաձայնության կառավարության ղեկավար Ֆայեզ Սարաջը, որը վերահսկում է երկրի միայն մի մասը, նոյեմբերի վերջին ստորագրել էին ռազմական ոլորտում համագործակցության և ծովային գոտիների վերաբերյալ փոխըմբռնման հուշագրեր:
Հունաստանը, Եգիպտոսը և Լիբիայի արևելքում նախագահող Ներկայացուցիչների պալատը (խորհրդարանը) թուրք-լիբիական հուշագրերն անվանել են անօրինական և անվավեր: Աթենքում Լիբիայի դեսպանը հայտարարվել է անցանկալի անձ, նրան տրվել է 3 օր Հունաստանը լքելու համար:
Նշենք, որ Թուրքիայի և Լիբիայի միջև Միջերկրական ծովի տարածքում գազի որոնման և հորատման աշխատանքների շուրջ ձեռք բերված համաձայնությունը պատճառ է դարձել Հունաստանի և Լիբիայի, ինչպես նաև Հունաստանի ու Թուրքիայի միջև լարվածության աճի։
Փաստացի Թուրքիայի ու Լիբիայի ծովային սահմանները որոշող ու միաժամանակ այդ սահմաններում 2 երկրներին տնտեսական գործունեություն իրականացնելու իրավունք տվող երկկողմանի համաձայնագրում ներառված ջրային տարածքն անցնում է անմիջապես հունական կղզիների կողքով:
Հիշեցնենք, որ Լիբիայում 2011թ. երկրի առաջնորդ Մուամար Քադաֆիի սպանությունից հետո հաստատվել է երկիշխանություն: Երկրի մի մասը վերահսկում է ՄԱԿ-ի կողմից ճանաչված կառավարությունը, մյուսը՝ Հաֆթարի բանակը։

Регион10:42, 11 Декабрь 2019
Лидер базирующихся на востоке Ливии военных формирований генерал Халифа Хафтар сообщил, что у него имеется приказ уничтожать любое турецкое судно у берегов Ливии.
Данное заявление было сделано через несколько часов после того, как Турция и международно-признанное правительство Ливии начали реализацию соглашений о морских границах и военном сотрудничестве.
Напомним, в конце ноября высокопоставленные представители США встретились с командующим Ливийской национальной армией маршалом Халифой Хафтаром. В американскую делегацию вошли заместитель советника по нацбезопасности Виктория Коутс, посол США в Ливии Ричард Норланд, зампомощника госсекретаря США Мэттью Зайс, а также представители Пентагона.
Как сообщили в госдепе, США в ходе встречи с Хафтаром подчеркнули полную поддержку суверенитета и территориальной целостности Ливии, а также выразили серьезную обеспокоенность в связи "с эксплуатацией Россией конфликта".
После свержения и убийства ливийского лидера Муаммара Каддафи в 2011 году Ливия фактически перестала функционировать как единое государство. Сейчас в стране царит двоевластие. На востоке заседает избранный народом парламент, а на западе, в столице Триполи, правит сформированное при поддержке ООН и Евросоюза Правительство национального согласия во главе с Файезом Сарраджем. Власти восточной части страны действуют независимо от Триполи и сотрудничают с Ливийской национальной армией во главе с маршалом Халифой Хафтаром, который с апреля этого года не прекращает попыток захватить Триполи.