Քաղաքական11:50, 14 Հունվար 2020
Թուրքական ֆուտբոլի պատմության լավագույն դեմքերից մեկը՝ Հաքան Շյուքուրը, իր մարզական կարիերայի ավարտից հետո սկսեց զբաղվել քաղաքականությամբ: Այնուհետև Թուրքիայում սկսեց ենթարկվել քաղաքական հետապնդումների: Ի վերջո, ստիպված եղավ լքել հայրենիքը և տեղափոխվել ԱՄՆ: Շյուքուրն այժմ ապրում է Վաշինգտոնում և աշխատում է որպես տաքսու վարորդ։
«Eurosport»-ը Վաշինգտոնում հարցազրույց է անցկացրել Շյուքյուրի հետ՝ պարզելու, թե ինչպես դասավորվեց թուրքական ֆուտբոլի լավագույն աստղերից մեկի կյանքը։
Ուշագրավ է, որ ֆուտբոլային կարիերայի ավարտից հետո թուրք ֆուտբոլիստը մտավ քաղաքականություն և դարձավ Թուրքիայի իշխող «Արդարություն և զարգացում կուսակցության»  (ԱԶԿ-AKP) անդամ։ Որոշ ժամանակ անց նրա և Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի միջև տարաձայնություններ ծագեցին, ինչի հետևանքով նախկին ֆուտբոլիստը լքեց կուսակցության շարքերը։ Դրանից հետո նրա դեմ արշավ սկսվեց և իշխանությունների հրահանգով նրա բանկային հաշիվները սառեցվեցին։ Նման պայմաններում Շյուքյուրը որոշում կայացրեց լքել Թուրքիան և հաստատվել ԱՄՆ-ում։ Իսկ 2016թ.-ին Թուրքիայում տեղի ունեցած  ռազմական հեղաշրջման փորձից հետո Շյուքյուրին թուրքական իշխանությունները սկսեցին մեղադրել երկրում ահաբեկչական համարվող գյուլենական համայնքի հետ կապեր ունենալու մեջ։
«Ես սկսել եմ աշխատել որպես տաքսու վարորդ, որովհետև ես ոչինչ չունեմ այս աշխարհում,-  «Eurosport»-ին պատմել է թուրք ֆուտբոլիստը: - Էրդողանը ինձնից խլեց ամեն ինչ, այդ թվում և իմ խոսքի ազատության իրավունքը։ Նրանք քարեր էին նետում Թուրքիայում իմ կնոջը պատկանող խանութների վրա, իսկ իմ երեխաները հարձակման էին ենթարկվում փողոցներում։ Երբ ես լքեցի երկիրը, իմ հորը կալանավորեցին։  Այն, ինչ ես ունեի առգրավեցին։ Իմ մերձավորները նույնպես ֆինանսական դժվարությունների մեջ ընկան»։
Շատերը կհիշեն լեգենդար թուրք ֆուտբոլիստին, հատկապես երբ նա փայլեց 2002թ. -ին Հարավային Կորեայում և Ճապոնիայում տեղի ունեցած աշխարհի առաջնությանը։ Հենց Հաքան Շյուքյուրի և թուրք մեկ այլ ֆուտբոլիստ Հասան Շաշի խաղի փայլուն խաղի արդյունքում Թուրքիայի հավաքականը նվաճեց աշխարհի առաջնության բրոնզե մեդալը՝ 3-րդ տեղի համար խաղում պարտության մատնելով տանտերերին՝ Հարավային Կորեայի հավաքականին։
Հիշեցնենք, որ Շյուքյուրն աշխարհի առաջնությունների պատմության մեջ ամենաարագ գոլի հեղինակն է: 2002թ. աշխարհի առաջնության 3-րդ տեղի համար խաղում նա 11-րդ վայրկյանին գրավեց Հարավային Կորեայի դարպասը:

Политика11:07, 14 январь 2020
Счета экс-футболиста на родине заморожены, он не имеет доступа к собственности. Автор самого быстрого гола в истории чемпионатов мира живет в Вашингтоне и работает в Uber из-за политического преследования со стороны турецкого правительства.
Несколько лет назад Шюкур вступил в партию Эрдогана, но вскоре покинул ее – Хакан был разочарован уровнем коррупции и общей манерой ведения дел. После этого его счета были заморожены, а в 2015 году он вместе с семьей мигрировал в США из-за постоянных нападок на родине. В 2016 году его объявили в турецкий розыск из-за подозрений в причастности к попытке госпереворота. Его отца отправили в тюрьму, но выпустили на свободу из-за того, что диагностировали рак.
Хакан не мог сдавать недвижимость в аренду из-за опасений, что государственный режим будет давить на арендаторов. Ему пришлось закрыть кафе, которое он открыл уже в Штатах, из-за издевательств со стороны неизвестных лиц.
«Я начинаю работать, потому что у меня ничего нет нигде в мире. Эрдоган забрал у меня все – мое право на свободу, право на самовыражение, на труд. Они бросали камни в магазин моей жены, мои дети подвергаются нападкам на улице, я получал угрозы после каждого сделанного мной заявления. Когда я покинул страну, они арестовали моего отца. Все, чем я владел, было конфисковано. Это трудное время для моих родителей. Все люди, которые связаны со мной, испытывают финансовые трудности», – приводит слова экс-футболиста Record.
Форвард по прозвищу Бык Босфора, известный по выступлениям за «Галатасарай», «Интер» и «Парму», провел более 100 игр за сборную Турции, стал с ней бронзовым призером ЧМ-2002.
Шукюр забил самый быстрый гол в истории ЧМ – в матче за третье место на турнире 2002 года он поразил ворота Кореи на 11-й секунде.