16:50, 21 Փետրվար 2020
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է, որ փետրվարի 21-ի երեկոյան հեռախոսազրույց է ունենալու ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ։ Հեռախոսազրույցի գլխավոր թեման լինելու է Իդլիբի հարցը, որի պատճառով ռուս-թուրքական հարաբերությունները խիստ սրվել են։
Թուրքիայի նախագահը ասել է, որ այնտեղ տեղի ունեցող իրադարձությունները կարելի է անվանել «պատերազմ», ելնելով բախումների մասշտաբներից։
Թուրքիայի նախագահը պնդել է, որ այս պահին տեղի ունեցած բախումներում սպանվել է 150 Սիրիայի բանակի զինվոր։
Հիշեցնենք, որ վերջին շրջանում Սիրիայի Իդլիբ նահանգն ահաբեկչական խմբավորումներից մաքրելու նպատակով Սիրիայի կառավարական ուժերը նահանգում ռազմական գործողություններ են իրականացնում, որոնց աջակցում է Ռուսաստանը:
Այդ գործողությունների ընթացքում Իդլիբում գրանցվում են բախումներ նաև այնտեղ գտնվող թուրքական ուժերի ու կառավարական բանակի ուժերի միջև, որոնց հետևանքով փետրվարի 3-ին սպանվել էր 7 թուրք զինվորական, փետրվարի 10-ին՝ 5-ը, 20-ին՝ 2-ը:

Регион16:58, 21 Февраль 2020
Президент России Владимир Путин и его турецкий коллега Реджеп Тайип Эрдоган проведут телефонный разговор вечером 21 февраля. Об этом заявил ТАСС пресс-секретарь главы российского государства Дмитрий Песков.
"Да, телефонный разговор подтверждаю. Он планируется сегодня вечером", - сказал он, комментируя заявление президента Турции о намерениях провести переговоры с Путиным в 18:00 мск в пятницу.
Эрдоган заявил о намеченном разговоре с президентом РФ в эфире телеканала CNN Turk. По его словам, он намеревается обсудить с Путиным ситуацию в сирийском Идлибе.
Кроме того, президент Турции сообщил, что президент Франции Эмманюэль Макрон и канцлер ФРГ Ангела Меркель предложили Путину провести четырехсторонний саммит по Сирии 5 марта в Стамбуле. Однако, как утверждает Эрдоган, российский лидер "еще не дал своего согласия".