Քաղաքական13:35, 13 Ապրիլ 2020
Թուրքիայի արտգործնախարարության խոսնակ Համի Աքսոյն արձագանքել է Չինաստանից Հայաստան ուղարկված բժշկական պարագաների արկղերի վրա Արարատ լեռան անունը գրելու  փաստին։
Թուրք պաշտոնյան նշել է, որ դա Չինաստանի ղեկավարության նախաձեռնությամբ չի արվել։ Թեմայի վերաբերյալ գրավոր հարցին ի պատասխան` Աքսոյը նախ հիշեցրել է, որ 2 օր առաջ Թուրքիայի արտգործնախարարությունը Չինաստանի դեսպանի, ինչպես նաև Պեկինում իրենց դիվանագիտական կորպուսի միջոցով քայլեր են ձեռնարկել ու պարզաբանումներ պահանջել չինական կողմից։
Աքսոյը մասնավորապես ասել է․
«Չինաստանի դեսպանը մեզ տեղեկացրել է, որ Հայաստան ուղարկված օգնությունը հավաքվել է տեղական ինքնակառավարման մարմնի կողմից և Երևան է ուղարկվել մի մասնավոր կազմակերպության միջոցով։ Այդ ՏԻՄ ղեկավարության կողմից փաթեթների վրա միայն չինարեն գրություններ են եղել, որնցում Արարատ լեռան մասին չի հիշատակվել։ Մեզ հաղորդվել է, որ Արարատի վերաբերյալ անգլերեն լեզվով արված գրություններն ավելացվել են ավելի ուշ։ Չինաստանի դեսպանը մեզ հայտնել է, որ այս պահին միջադեպն ուսումնասիրվում է և արդյունքների մասին մեզ տեղյակ կպահվի՝ միաժամանակ նշելով, որ Չինաստանը հարգում է Թուրքիայի ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը»։
Հիշեցնենք, որ պարետատան նախաձեռնած հատուկ չվերթով Չինաստանից Հայաստան էր ուղարկվել ՀՀ պետական միջոցների հաշվին ձեռքբերված, Չինաստանի պետական մարմինների, ինչպես նաև հայ և չինացի բարերարների կողմից նվիրաբերած բժշկական պարագաների և սարքավորումների խմբաքանակ։
Չինաստանից Հայաստան եկող օգնության արկղերի վրա գրված էր. «Թող մեր բարեկամությունը լինի ավելի բարձր, քան Արարատ լեռը և ավելի երկար, քան Յանցզի գետը»:

Политика13:48, 13 Апрель 2020
Китай всесторонне расследует инцидент с отправкой груза гуманитарной помощи в Армению, на упаковке которого упоминалась гора Арарат, именуемая в Турции Агры. Об этом заявил 12 апреля официальный представитель турецкого МИД Хами Аксой.
Из Китая в Армению были отправлены медицинские принадлежности для борьбы с коронавирусом. На коробках виднелась надпись «Пусть наша дружба будет выше горы Арарат и длиннее реки Янцзы».
«Посол Китая в Анкаре Дэн Ли сообщил, что груз гуманитарной помощи для Армении был подготовлен местной администрацией одного из регионов КНР и отправлен частной компанией. Причем местная администрация разместила на коробках лишь текст на китайском языке, где не содержалось упоминание о горе Агры. По словам китайского посла, текст на английском языке со ссылкой на гору Агры был размещен на коробках позднее. Инцидент всесторонне расследуется, и турецкая сторона будет оповещена об итогах», - заявил Аксой.
По словам представителя турецкого МИД, посол Китая также «подчеркнул неизменность позиции Пекина в вопросе уважения суверенитета и территориальной целостности Турции».