Ցեղասպանություն10:43, 24 Ապրիլ 2020
Թուրքիայի խորհրդարանի հայ պատգամավոր Կարո Փայլանը համոզված է, որ անցյալի իրողությունների հետ առերեսվելու միակ վայրը այդ երկրի խորհրդարանն է։ Ըստ նրա՝  Հայոց ցեղասպանության 105-րդ տարելիցին նման թեմայով քննարկումներ պիտի տեղի ունենան 100-րդ տարվա կենսագրությունը բոլորող Թուրքիայի խորհրդարանում։
«Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության» (ԺԴԿ-HDP) ընդդիմադիր պատգամավորն այս մասին հայտնել է թուրքական «Evrensel» թերթի հետ զրույցում։
«Հայոց ցեղասպանությունը տեղի է ունեցել այս հողերում։ Հայ ժողովուրդը և նրա մշակութային արժեքները ոչնչացվել են։ Ավաղ, 105 տարի շարունակ անցյալի հետ առերեսում չի եղել, դեռ մի բան էլ ժխտողական քաղաքականությունն է շարունակվել»,- շեշտել է Փայլանը։
Նա հիշեցրել է, որ Հայոց ցեղասպանության համար պատասխանատու երիտթուրք ղեկավարներից Թալեաթի և Էնվերի անուններով դեռ պողոտաներ ու զբոսայգիներ կան։ Թուրքիայում։ Կործանարար նույն քաղաքականությունը, ըստ Փայլանի, այսօր էլ շարունակվում է կիրառվել քուրդ ժողովրդի նկատմամբ։ Ատելության հանցագործություններին վերջ դնելու համար հարկավոր է առերեսվել անցյալի հետ։ Հայ պատգամավորի կարծիքով, եթե դա տեղի չունենա, ապա հանցագործությունների կրկնման ռիսկը ավելի հավանական կդառնա։
Փայլանը նաև հիշեցրել է, որ անցած տարիներին՝ սկսած 2013-ից, Թուրքիայի ներկայիս նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը ցավակցական ուղերձ է հղել ապրիլի 24-ին, բայց ոչ մի անգամ չի խոսել ցեղասպանության հանցագործների մասին։
«Ցավակցելով հանդերձ 105 տարի անց էլ ինքն է հալածանքները շարունակում։ Բանտերում չպետք է լինեն քաղաքական գործիչներ, լրագրողներ»։
Անդրադառնալով այլ երկրների խորհրդարանների կողմից Հայոց ցեղասպասպանության մասին բանաձևերի ընդունմանը՝ Կարո Փայլանը նշել է. «Այդ ամենը մեր վերքերը չեն ապաքինում։ Անհրաժեշտ է, որ մեր երկրի խորհրդարանում այդ հարցը քննարկվի։ Աշխարհասպյուռ հայությունը արդարությունը պիտի կարողանա գտնել հենց Թուրքիայի խորհրդարանում։  Վաղը ես խորհրդարանին առաջարկելու եմ առերեսվել Հայոց ցեղասպանության հետ և արդարացի անվանում տալ կատարվածին»։

Геноцид17:23, 24 Апрель 2020
Каро Пайлян, член парламента Турции, убежден, что единственное место, где можно увидеть реалии прошлого, – это парламент страны. По его словам, обсуждение 105-летия Геноцида должно состоится в парламенте Турции, отмечающем 100-летие своего создания, передает Ermenihaber.am.
Об этом в беседе с турецкой газетой ” Evrensel” заявил оппозиционный депутат от Народно-демократической партии (НДП-ХДП).
«Геноцид армян произошел на этих землях. Армянский народ и его культурные ценности были уничтожены. К сожалению, в течение 105 лет не было никакой конфронтации с прошлым, и политика отрицания продолжается», – подчеркнул Пайлян.
Он напомнил, что до сих пор есть проспекты и парки имени младотурок Талаата и Энвера – лидеров Турции, ответственных за Геноцид армян в Турции. По словам Пайляна, та же самая деструктивная политика по-прежнему применяется к курдскому народу сегодня. Чтобы положить конец преступлениям на почве ненависти, необходимо противостоять прошлому. По мнению армянского парламентария, если этого не произойдет, риск рецидива станет более вероятным.
Пайлян также напомнил, что в последние годы, начиная с 2013 года, нынешний президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган направляет послание с соболезнованиями 24 апреля, но никогда не говорит о лицах, совершивших Геноцид.
«К сожалению, 105 лет спустя он продолжает угнетения. В тюрьмах не должно быть политиков или журналистов».
Касаясь принятия резолюций о Геноциде армян парламентами других стран, Каро Пайлян отметил: «Это все не залечит наши раны. Необходимо, чтобы этот вопрос обсуждался в парламенте нашей страны. Армяне всего мира должны добиться справедливости в турецком парламенте. Завтра я предложу парламенту предстать лицом к лицу перед фактом Геноцида  армян и дать честное определение произошедшему».