Ցեղասպանություն21:05, 27 Ապրիլ 2020
Թուրք ռազմական գործիչ, պահեստազորի ծովակալ Ջեմ Գյուրդենիզը հեռուստաեթերից քննադատել է թե՛ իշխանություններին և թե՛ ընդդիմությանը Հայոց ցեղասպանության հարցում ունեցած դիրքորոշման համար։
Ըստ Գյուրդենիզի՝ բոլորն էլ հեռացել են այդ հարցում Թուրքիայի հիմնադիր նախագահ Մուստաֆա Քեմալ Աթաթուրքի սկզբունքներից, և քիչ է մնում Աթաթուրքի հիմնած կուսակցության (իմա՝ «Ժողովրդահանրապետական») որոշ առաջատար գործիչներ ճանաչեն Հայոց ցեղասպանությունը։
Թուրք ծովակալը նաև նշել է, որ Աթաթուրքի ստեղծած համակարգը՝ քեմալիստական համակարգը, այնպիսի մի «դեղատոմս» է ստեղծել, որը ոչ միայն Թուրքիային, այլև ամբողջ աշխարհին բարեկեցություն կարող է ապահովել։
Ջեմ Գյուրդենիզը կարծում է, որ Աթաթուրքի հիմնած կուսակցությունը սկսել է մտածել իմպերիալիստական երկրների նման, ուստի Հայոց ցեղասպանության հարցում այդ կուսակցության ունեցած դիրքորոշումը, ըստ ծովակալի, դարձել է խիստ մտահոգիչ։

Регион18:14, 28 Апрель 2020
Турецкий военный деятель, адмирал в резерве Джем Гурдениз, подверг критике как власти, так и оппозицию за их позицию в отношении Геноцида армян.
По словам Гурдениза, все отошли от принципов президента-основателя Турции Мустафы Кемала Ататюрка, и некоторые ведущие деятели партии, основанной Ататюрком (то есть «республиканцы»), собираются признать Геноцид армян.
Турецкий адмирал также отметил, что система, созданная Ататюрком, кемалистская система, создала «рецепт», который может обеспечить процветание не только Турции, но и всему миру.
Джем Гурдениз считает, что основанная Ататюрком партия начала мыслить как империалистические страны, поэтому позиция партии в отношении Геноцида армян, по словам адмирала, стала очень тревожной.