Ցեղասպանություն11:47, 29 Ապրիլ 2020
Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Արամ Ա-ն հայտնել է, որ Սսի կաթողիկոսարանը վերադարձնելու համար Անթիլիասը հայց է ներկայացրել Թուրքիայի առաջին ատյանի դատարան։
Այս մասին Արամ Ա-ն հայտնել է «Շանթ» հեռուստաընկերության եթերում Սագօ Արեանի հարցերին պատասխանելիս։ Սիսի պատմական կաթողիկոսարանի վերադարձման իրավական գործընթացի վերաբերյալ հարցին Արամ Ա ներկայացրել է դրա նախապատմությունը՝ նշելով, որ Անթիլիասի բացած դատը իրավական դաշտում հայոց պահանջատիրության առաջին քայլն էր։
Ըստ նրա՝ քաղաքական, դիվանագիտական, քարոզչական ասպարեզներում հայկական կողմը հսկայական աշխտանքներ էր կատարել, իսկ միջազգային իրավական դաշտում որևէ քայլ չէր արվել։ Վեհափառն ընդգծել է, որ դատական հայցին նախորդել էին շուրջ 3 տարվա հսկայական աշխատանանքերը, որոնց մեջ ընդգրկված էին դիվանագետներ, ցեղասպանագետներ, իրավագետներ։
Այդ աշխատանքների արդյունքում պատրաստված 100 էջից ավել բաղկացած թղթածրարը ներկայցվել էր Թուրքիայի Սահմանադրական դատարան։
«Սակայն ինչպես սպասելի էր մեզ համար, ՍԴ-ն առանց հարցը ըստ էության քննելու ավելի քան 20 էջից բաղկացած նամակ ուղղեց մեզ՝ նշելով, որ ՍԴ-ն նման հայց չի կարող ընդունել և քննել»,- ասել է Արամ Ա-ն՝ նշելով, որ ըստ փաստաբանների և իրավագետների՝ Թուրքիայի ՍԴ-ի այս մոտեցումը ընդհանրապես չի համապտասխանում ոչ միջազգային, ոչ էլ ԹՀ ՍԴ-ի օրենքներին և նորմերին։
Հետագայում հարցը բողոքարկվել է ՄԻԵԴ, բայց քանի որ Թուրքիայի ՍԴ-ն հայցը ըստ էության չէր քննել և վճիռ չէր կայացրել, ՄԻԵԴ-ը մերժել է հայցը։
«Այժմ մենք մեր թղթածրարը, որոշ չափով վերատեսության ենթարկելուց հետո ներկայացրել ենք նախադատ ատյան։ Ապրիլի 21-ին նիստ էր նշանակված, բայց ներկա պայմանների լույսի տակ, ինչպես բոլոր երկրներում, այնպես էլ Թուրքիայում դատարանները փակ են»,- ասել է կաթողիկոսը՝ հայտնելով, որ դատը պետք է քննվի սեպտեմբերին։ Արամ Առաջինն ընդգծել է, որ այս դատը միայն Մեծի Տանն Կիլիկիո աթոռի կամ եկեղեցու դատը չէ, այլ հայ ազգի, Հայաստանի և Արցախը դատն է։
Պատասխանելով Թուրքիայի ժխտողական քաղաքականությանը վերաբերող հարցին՝ կաթողիկոսը նշել է, որ Թուրքիան միշտ հետևել է հայկական կողմի աշխատանքներին և տարիների ընթացքում հակահայ և ժխտողական քաղաքականությունն ավելի կազմակերպված և արդյունավետ է դարձել՝ գործի դնելով ամբողջ պետական ապարատը։ Թուրքիայի այս գործունությանը հակադարձելու հայկական բանաձևը, ըստ վեհափառի, պետք է լինի  2 ուղղությամբ։ Նրա խոսքերով՝ Հայաստանը որպես պետություն իր ճանապարհով, իսկ Սփյուռքն իր ուղիներով պետք է հետապնդեն հայ դատը՝ մի կողմից հակազդելով թուրքական քարոզչությանը, մյուս կողմից, իրավական ու քաղաքական հիմքերով հայ դատը միշտ արդիական դարձնելով, ներակայացնեն միջազգային հանրությանը։
«Թուրքիան կարող է միայն հակազդել, մենք չպետք է միայն հակազդենք, այլ ինչպես ասեցի, մենք մեր դատը պետք է այժմեական դարձնենք, զետեղենք աշխարհի աշխարհաքաղաքական պայմանների մեջ, իրավական պայմանների մեջ՝ միշտ կամրջելով միջազգային օրենքի տվյալներին։ Հայաստանի ու սփյուռքի կառույցների համագործակցությունը շատ կարևոր է։ Վերջին հաշվով մեր տեսլականը նույն է, դատը նույնն է, բայց մեր դատի հետապնդման ուղիները, շեշտավորումները պետք է տարբեր լինեն։ Սակայն այդ տարբերությունները պետք է համադրված, ներդաշնակ լինեն, իրար լրացնեն և ամբողջացնեն»։

ОБЩЕСТВО16:00, 29 Апрель 2020
Католикос Арам I: В суд первой инстанции Турции подан иск для возвращения резиденции Католикосата Великого Дома Киликийского в Сисе
Католикос Великого Дома Киликийского Арам Первый сообщил, что Антилиас подал иск в суд первой инстанции Турции с требованием вернуть историческую резиденцию Католикосата Великого Дома Киликийского в Сисе.
Католикос Арам Первый сообщил об этом в эфире телекомпании «Шант», отвечая на вопросы Саго Ареана. На вопрос о правовом процессе по возвращению исторической резиденции в Сисе католикос Арам Первый представил его предысторию, отметив, что инициированный Антилиасом судебный процесс – первый шаг требований армянской стороны о компенсации в правовом поле.
По его словам, армянская сторона проделала огромную работу в политической, дипломатической и пропагандистской сферах, а на международном правовом поле же никаких шагов не предпринято. Его Святейшество подчеркнул, что судебному иску предшествовала огромная работа в течение примерно 3 лет, в которой принимали участие дипломаты, геноцидологи и юристы.
Подготовленный в результате этой работы пакет объемом более 100 страниц был представлен в Конституционный суд Турции.
«Однако, как мы и ожидали, Конституционный суд без надлежащего рассмотрения вопроса направил нам письмо, состоящее из более 20 страниц, отметив, что Конституционный суд не может принять и рассмотреть такой иск», – сказал Католикос Арам I, добавив: по мнению юристов и экспертов по праву, такой подход Конституционного суда Турции не соответствует ни нормам международного права, ни законам и нормам Конституционного суда самой Турции.
Впоследствии этот вопрос был обжалован в Европейском суде по правам человека, но ЕСПЧ отклонил иск, поскольку Конституционный суд Турции по сути не рассмотрел иск и не вынес вердикта.
«Теперь мы этот пакет, после некоторого пересмотра, представили в суд первой инстанции. Заседание было назначено на 21 апреля, но, учитывая текущие обстоятельства, суды во всех странах, включая Турцию, закрыты», – отметил Католикос Арам I, добавив, что дело должно быть рассмотрено в сентябре.
Католикос Арам I подчеркнул, что речь идет не только о судебном процессе Католикосата Великого Дома Киликийского или церкви, но армянского народа, Армении и Арцвхв.
Отвечая на вопрос о политике отрицания Турции, католикос отметил, что Турция всегда следила за проводимой армянской стороной работой, и с годами Анкара сделала свою антиармянскую политику и политику отрицания более организованной, задействовав весь государственный аппарат.
Формула армянской стороны для противодействия этой деятельности Турции, по словам Его Святейшества, должна состоять из двух направлений. По его словам, Армения как государство своим путем, а Диаспора своими каналами должны действовать по Армянскому вопросу: с одной стороны, противодействуя турецкой пропаганде, с другой стороны, правовыми и политическими механизмами  представлять Армянский вопрос международному сообществу.