Քաղաքական14:09, 07 Մայիս 2020
Ապրիլի 22-ին Թուրքիայից Մեծ Բրիտանիա ներմուծված 84 տ․ բժշկական պարագաների թվում եղած  400․000 հատ արտահագուստները անպիտան են ճանաչվել օգտագործման համար։ Դրանք չեն համապատասխանել Բրիտանիայի առողջապահական չափանիշներին։
Թուրքական «Diken» լրատվական կայքը, հղում անելով «The Guardian»-ին, տեղեկացնում է, որ դրանք պահվում են Լոնդոնի Հիթրոու օդանավակայանի պահեստում, քանի որ պիտանի չեն օգտագործման համար։
Նշվում է, որ այս լուրը հաստատել է նաև Բրիտանիայի առողջապահության նախարարությունը։ Հաղորդվում է, որ այդ պարագաները հետ են ուղարկվելու Թուրքիա՝ դրանց գումարը հետ փոխանցելու պահանջով։
Հիշեցնենք, որ Բրիտանիայի առողջապահության համակարգի կարիքների համար շտապ անհրաժեշտ բժշկական պարագաները պետք է այդ երկիր ուղարկվեին ապրիլի 19-ին, սակայն Թուրքիայում առաջացած թղթաբանական խնդիրների պատճառով անգլիական ինքնաթիռը 2 օր անց միայն կարողացավ ուղեբեռը տեղափոխել Լոնդոն։ Տեղափոխության ուշացումը կարճաժամկետ լարվածության պատճառ էր դարձել 2 երկրների միջև։

ОБЩЕСТВО10:09, 08 Май 2020
В прошлом месяце из-за нехватки средств индивидуальной защиты для медработников Британия заказала у Турции партию необходимого товара. Грузовой самолет RAF прибыл в страну, однако качество продукции разочаровало департамент здравоохранения. Об этом сообщает The Guardian.
Более чем через две недели выяснилось, что 400 000 защитных халатов конфисковали, выяснив, что они не соответствуют британским стандартам, - говорится в сообщении.
Департамент здравоохранения и социального обеспечения Британии подтвердил эту информацию. По их словам, товар хранится в учреждении недалеко от аэропорта Хитроу. Британцы намерены отправить груз обратно в Турцию и получить денежную компенсацию.
- Мы уверяем каждого медика, что делаем всё возможное для того, чтобы обеспечить вас необходимыми средствами защиты во время пандемии, - заявил во время ежедневного брифинга на Даунинг-стрит министр жилищно-коммунального хозяйства Роберт Дженрик.
Как оказалось, партия из Турции шла с задержкой, а нехватка медицинской защиты у врачей, работающих с больными коронавирусом, вызвало массовое негодование у британцев. Первый самолет с костюмами в конце концов прибыл 22 апреля. Теперь же весь товар поедет обратно к турецким производителям.