Տարածաշրջան15:00, 15 Հունիս 2020
Թուրքիան առայժմ չի պատրաստվում իր աջակցությունը ցուցաբերել Արևելյան Եվրոպայի մի շարք երկրների (Բալթիկա, Լեհաստան) պաշտպանությանն ուղղված ՆԱՏՕ-ի նոր ծրագրին։
Ծրագրի նպատակն է մեծացնել  ՆԱՏՕ-ի ռազմական ներկայությունը նշյալ երկրներում։  Որոշ մասնագետներ համարում են, որ այդ ծրագիրն առաջին հերթին ուղղված է Ռուսաստանի դեմ։
Ըստ գերմանական DPA լրատվամիջոցի՝ Անկարան իր հավանությունը կտա այդ ծրագրին միայն այն դեպքում, եթե ՆԱՏՕ-ն  Սիրիայի քրդական ուժերին  ներառի ահաբեկչական կազմակերպությունների ցուցակում։
Թուրքիան Սիրիայի քրդական ուժերին համարում է ահաբեկչական։ Անկարան  վերջին տարիներին մի քանի խոշոր ռազմական գործողություններ է իրականացրել Սիրիայի քրդերի դեմ։

Регион14:11, 15 Июнь 2020
Власти Турции блокируют в НАТО реализацию нового плана обороны для стран Восточной Европы, в частности для государств Балтии и Польши, который заявлен в качестве ключевого элемента мер альянса по "сдерживанию" России.
Анкара в обмен на одобрение плана требует более широкой поддержки своих интересов в регионе. Турция, например, хочет, чтобы остальные участники альянса включили в список террористических организаций курдскую партию "Демократический союз" и курдские Отряды народной самообороны. Некоторые партнеры по НАТО отказываются это делать.
План альянса детально прописывает, какая поддержка может быть оказана членам альянса в случае нападения или обострения ситуации с безопасностью, в частности он устанавливает конкретное время оповещения Сил быстрого реагирования НАТО о возможной угрозе, напоминает агентство. Как отмечает DPA, также на саммите НАТО в Лондоне в декабре прошлого года препятствий для реализации планов не было.