Քաղաքական11:12, 01 Հուլիս 2020
ԱՄՆ Պենտագոնի խոսնակ Ջեսիք Մաքսուելը հայտնել է, որ մինչև 2022թ․թուրքական ընկերությունները կշարունակեն դետալներ արտադրել F-35 կործանիչների համատեղ արտադրության շրջանակում։ Այս մասին խոսնակն ասել է թուրքական պետական «Anadolu» լրատվական գործակալության հետ զրույցում։
Մաքսուելը նշել է, որ F-35 կործանիչների ծրագրում ներգրավված իրենց գործընկերները կատարելու են պայմանագրով սահմանված պարտավորությունները։
Նրա խոսքով՝ այս պահին F-35 կործանիչների ծրագիրը փորձում է խուսափել պայմանագրի դադարեցումներից, քանի որ դրանք ծախսատար են և ոչ տեղին։
Մաքսուելը նաև հայտնել է, որ միևնույն ժամանակ այս կործանիչների ծրագիրը շարունակում է աշխատանքները այլընտրանք գտնելու ուղղությամբ։
Նշվում է, որ ԱՄՆ-ն որոշ մասերի արտադրության համար թուրքական ընկերությունների հետ կնքված պայմանագիրը չէր դադարեցրել և թույլ էր տվել, որպեսզի տվյալ ընկերությունները մինչև այս տարեվերջ  շարունակեն կործանիչների մասերի մատակարարումը, մինչ նոր մատակարարներ կգտնվեն։
Հիշեցնենք, որ F-35-երի ծրագրի շրջանակներում ԱՆկարան պետք է ստանար 100 միավոր F-35։ Թուրք օդաչուները անգամ վերապատրաստում էին անցնում ԱՄՆ-ում։ Սակայն ռուսական արտադրության S-400 զենիթահրթիռային համակարգերի գնումից հետո՝ 2019թ․ հուլիսին ԱՄՆ-ն կասեցրեց Անկարայի մասնակցությունը այդ ծրագրին, իսկ  օդաչուները վերադարձան Թուրքիա։

Турция продолжит производство деталей F-35 для США до 2022 года
США не откажутся от приобретения производимых в Турции деталей боевых самолетов F-35 до 2022 года, заявил официальный представитель министерства обороны США подполковник Майк Эндрюс.
По словам Эндрюса, решение не разрывать заключенные с Турцией соглашения было принято Пентагоном в конце 2019 года. Подполковник пояснил, что немедленное расторжение контрактов было бы дорогостоящим и разрушительным для американской армии.
Представитель Пентагона сообщил, что США наметили альтернативные источники поставок деталей F-35, которые сейчас производятся в Турции. По мере истечения турецких контрактов американская армия будет заключать новые контракты с другими производителями.
Напомним, приобретение Турцией российских систем ПВО С-400 побудило Вашингтон исключить Турцию из совместной программы по разработке истребителей F-35 пятого поколения. США утверждают, что Россия могла бы использовать свои разработки для получения секретных сведений об американском самолете.
По словам представителей Пентагона, турецкие компании производят 817 из 24 000 деталей корпуса F-35, и 188 из 3000 деталей двигателя.