Ռազմական11:18, 01 Հուլիս 2020
Թուրքիան իրավունք չունի առանց Մոսկվայի թույլտվության մեկ այլ երկրի վաճառել Ռուսաստանից ձեռք բերված S-400 զենիթահրթիռային ՀՕՊ համակարգերը։
Այդ մասին հայտարարել է Ռուսաստանի ռազմատեխնիկական համագործակցության դաշնային ծառայության մամուլի խոսնակ Մարիա Վորոբյովան։
Նախօրեին ամերիկացի հանրապետական սենատոր Ջոն Թյունը Անկարայի հետ տարաձայնությունները վերացնելու համար Վաշինգտոնին առաջարկել էր գնել Թուրքիային վաճառված ռուսական ՀՕՊ համակարգերը։
«Առանց պաշտոնական Մոսկվայի թույլտվության այդ համակարգի վերավաճառքը երրորդ երկրին  անհնար է»։
Հիշեցնենք, որ 2017թ․ ռուս-թուրքական գործարքը թուրք-ամերիկյան հարաբերություններում լուրջ խնդիրներ է առաջացրել։

Армия10:23, 01 Июль 2020
Турция не сможет продать поставленные ей ранее российские системы противовоздушной обороны (ПВО) С-400 другому государству без разрешения Москвы. Об этом «Интерфаксу» заявила официальный представитель Федеральной службы по военно-техническому сотрудничеству России (ФСВТС) Мария Воробьева.
Представитель ведомства заявила, что для вывоза продукции военного назначения потенциальному покупателю придется предоставить российской стороне сертификат конечного пользователя.
«Поэтому ее передача или реэкспорт третьим странам без официального разрешения российской стороны невозможны», – подчеркнула Ворбьева.
Ранее сенатор-республиканец Джон Тьюн предложил выкупить у Турции С-400, тем самым разрешив ряд противоречий с Анкарой,