11:45, 05 Նոյեմբեր 2020
Ֆրանսիայի արտգործնախարար Ժան-Իվ Լե Դրիանը սենատում ելույթ ունենալիս  Թուրքիային կոչ է արել վերջ տալ պաշտոնական Փարիզի հասցեին արվող սպառնալիքներին ու վիրավորանքներին։
«Թուրքիայի հետ հարաբերություններում մենք անցել ենք անընդունելի մակարդակի։ Հնչեցվում են վիրավորանքներ, սպառնալիքներ, զրպարտություններ։ Մենք ակնկալում ենք, որ Թուրքիայի նախագահը և իր կառավարությունը  վերջ կդնեն այս տեսակ վերաբերմունքին»,- ասել է Ֆրանսիայի ԱԳՆ-ի ղեկավարը։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ  Ֆրանսիան հայտարարեց, որ խորհրդակցության նպատակով հետ է կանչում Թուրքիայում իր դեսպանին։ Դա այն բանից հետո, երբ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի կողմից Էմանուել Մակրոնի հոգեկան առողջությունը կասկածի տակ դնող արտահայտություն էր արել։
Էրդողանին բարկացրել էր Մակրոնի այն հայտարարությունը, որ անհրաժեշտ է Մուսուլմանների խորհուրդի հետ ստեղծել կազմակերպություն, որը կօգնի ստեղծել «լուսավորչական իսլամ»։

В Мире11:22, 05 Ноябрь 2020
«Мы перешли в отношениях с Турцией на неприемлемый для союзников уровень. Оскорбления, клевета, угрозы. Мы ждём, что президент Турции (Реджеп Тайип Эрдоган. — RT) и его правительство немедленно положат конец такому поведению», — заявил Ле Дриан.
Ранее во французском правительстве заявили, что Париж не откажется от принципов свободы выражения мнений и свободы публикаций, несмотря на попытки «запугивания».
24 октября Франция отозвала посла в Турции из-за слов Эрдогана о французском президенте Эммануэле Макроне. Как передаёт агентство Anadolu, президент Турции рекомендовал своему французскому коллеге «проверить свою психику».
21 октября Макрон на церемонии прощания с убитым в пригороде Парижа учителем истории и географии коллежа Конфлан-Сент-Онорин заявил, что Франция не откажется от карикатур на пророка Мухаммеда.