Ղարաբաղ17:39, 24 Դեկտեմբեր 2020
Դեկտեմբերի 29-ին Սոչիում տեղի է ունենալու ՌԴ և Թուրքիայի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի ու Մևլութ Չավուշօղլուի հանդիպումը, որի ժամանակ գործընկերները քննարկելու են նոյեմբերի 9-ին Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ եռակողմ հայտարարության իրագործման ընթացիկ հարցերը: Այդ մասին հայտնել է Ռուսաստանի ԱԳՆ ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան լրագրողների հետ ճեպազրույցում։
Զախարովան նշել է, որ ռուս գործընկերոջ հրավերով Չավուշօղլուն դեկտեմբերի 29-ին աշխատանքային այցով մեկնելու է Սոչի՝ մասնակցելու ռազմավարական ռազմավարական պլանավորման համատեղ խմբի VIII հանդիպմանը, որի շեշտը դրվելու է հնարավոր բախումների ռիսկը նվազագույնի հասցնելու և կողմերին մարդասիրական օգնություն ցուցաբերելու վրա:
ՌԴ ԱԳ ներկայացուցչի խոսքով, ուշադրության կենտրոնում լինելու է նաև ԼՂ հակամարտության գոտում բոլոր ռազմական գործողությունների և հրադադարի վերահսկման ռուս-թուրքական համատեղ կենտրոնի գործունեության հարցը:

Карабах17:01, 24 Декабрь 2020
Главы МИД России и Турции Сергей Лавров и Мевлют Чавушоглу проработают текущие вопросы, связаные с реализацией трехстороннего заявления от 9 ноября по Нагорному Карабаху, сообщила на брифинге в четверг официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
По ее словам, 29 декабря Чавушоглу по приглашению российского коллеги прибудет в Сочи с рабочим визитом для участия в VIII заседании совместной группы стратегического планирования.
«Планируется детально проработать текущие вопросы, которые связаны с реализацией трехстороннего заявления лидеров России, Армении и Азербайджана от 9 ноября по Нагорному Карабаху. Акцент будет сделан на минимизацию риска возможных боестолкновений и оказания сторонам гуманитарной помощи», — сказала она.
Захарова подчеркнула, что в центре внимания будет налаживание деятельности совместного российско-турецкого центра по контролю за прекращением огня и всех военных действий в зоне нагорно-карабахского конфликта.