Քաղաքական10:40, 29 Հունվար 2021
Իրանի արտգործնախարար Մոհամադ Ջավադ Զարիֆը տարածաշրջանային այցի շրջանակում նախօրեին մեկնել է Թուրքիա:  Զարիֆը մինչ Թուրքիայի բարձրաստիճան պաշտոնյանների հետ հանդիպումը հարցազրույց է տվել Իրանի պետական հեռուստաընկերությանը:
Զարիֆը նշել է, որ Թուրքիայի և Իրանի միջև երկկողմ հարաբերություններն ու տարածաշրջանային հարցերի շուրջ համագործակցությունը կենսական նշանակություն ունեն և հավելել, որ Իրան-Թուրքիա հարաբերություները մշտական խորհրդատվություն են պահանջում:
Իրանի ԱԳ նախարարի խոսքով՝ շատ կարևոր է, որ Կովկասում մնայուն խաղաղություն հաստատելու համար անհրաժեշտ պայմանները ձևավորվեն համագործակցության միջոցով:
Նա, անդրադառնալով տարածաշրջանային վեցակողմ՝ Ռուսաստան, Իրան, Թուրքիա, Ադրբեջան, Վրաստան, Հայաստան, համագործակցության նախաձեռնությանը, ասել է.
«Ավելի վաղ այս մեխանիզմը օրակարգ էին բերել Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն ու տարածաշրջանի այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ: Այս հարցի շուրջ էլ հանդիպումներ ունեցա, որոնց արդյունքների մասին կհայտնեմ թուրք պաշտոնյաներին, քանի որ սա հատկապես կարևոր հարց է տարանցման ոլորտում համագործակցության տեսանկյունից»:
Նշենք որ Զարիֆն ավելի վաղ կողմ է արտահայտվել տարածաշրջանային վեցակողմ՝ Ռուսաստան, Իրան, Թուրքիա, Ադրբեջան, Վրաստան, Հայաստան, համագործակցության նախաձեռնությանը։

Карабах13:23, 29 январь 2021
Турецко-иранское сотрудничество в региональных вопросах имеет жизненно важное значение. Об этом заявил глава МИД Ирана Мохаммад Джавад Зариф в эфире иранского гостелевидения в преддверии визита в Анкару.
«Наши отношения требуют постоянных консультаций, потому что наши двусторонние отношения, а также наше региональное сотрудничество имеют жизненно важное значение»,-сказал Зариф.
Он подчеркнул, что в Тегеране придают крайне важное значение связям с Турцией.
По словам иранского министра, в ходе его визита в Турцию будут обсуждаться двусторонние и региональные вопросы, включая налаживание транзитных маршрутов и установление прочного мира в кавказском регионе.
«Для прочного мира на Кавказе необходимо, чтобы путем сотрудничества были созданы условия предварительные для этого», - подчеркнул он.
Дипломат также коснулся темы формирования платформы шестистороннего сотрудничества по Нагорному Карабаху: «Этот механизм ранее упоминался президентом Эрдоганом и другими властями в регионе. Я провел несколько переговоров на эту тему. Я поделюсь их результатами с турецкими властями, поскольку это важный вопрос, в частности, на уровне сотрудничества в отношении транзитных маршрутов»,-сказал глава МИД ИРИ.