Ռազմական11:01, 05 Ապրիլ 2021
Թուրքիայի ռազմածովային ուժերի 103 պաշտոնաթող ծովակալ դատապարտել են իշխող «Արդարություն և զարգացում կուսակցությանը»՝ «Մոնտրոյի կոնվենցիան քննարկման դնելու» և բանակն իսլամիզացնելու համար:
«Անհանգստություն է առաջացնում այն փաստը, որ Մոնտրոյի կոնվենցիան Ստամբուլի ջրանցքի թեմայի շրջանակներում դարձել է քննարկման առարկա։ Մտահոգիչ է մասնավորապես այն, որ քննարկվում է անգամ միջազգային պայմանագրերը չեղարկելու իրավասության հարցը»,- ասված է ծովակալների հայտարարության մեջ:
Ծովակալները կոնվենցիան անվանել են «դիվանագիտական խոշոր հաղթանակ, որով ավարտվել է Լոզանի խաղաղության պայմանագիրը, որը 1923թ. սահմանել էր ժամանակակից Թուրքիայի սահմանների մեծ մասը, և հայտարարել են, որ թուրքական նեղուցները «աշխարհում ամենակարևոր ծովային ուղիներից են»: Զինվորականների խոսքով՝ կոնվենցիան Թուրքիային թույլ էր տվել չեզոք մնալ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի տարիներին և ընդանուր առմամբ խաղաղություն ապահովել Սև ծովում:
Պաշտոնաթող զինվորականներն անդրադարձել են նաև բանակի իսլամացման գործոնին:
«Թուրքիայի զինված ուժերը (TAF) և մեր նավատորմը դիտմամբ հարձակման են ենթարկվել գյուլենական շարժման ներկայացուցիչների կողմից, և այդ դավաճանական դավադրության պատճառով շատ արժեքավոր կադրեր ենք կորցրել»,- նշել  են ծովակալները:
«Այս դեպքերից քաղված ամենակարևոր դասն այն է, որ TAF-ը պետք է մանրակրկիտ պաշտպանի սահմանադրության անփոփոխ հիմնարար արժեքները»,- ասել են ծովակալները՝ նկատի ունենալով սահմանադրության այն հոդվածը, որով Թուրքիան սահմանվում է որպես աշխարհիկ, ժողովրդավարական պետություն՝ օրենքի գերակայությամբ:
Այս համատեղ հռչակագրից հետո ծովակալների նկատմամբ հետաքննություն է սկսվել, որի շրջանակում ձերբակալել են 10 հոգու:
Նշենք, որ Մոնտրոյի՝ 1936 թ. կոնվենցիան, որը գործում է մինչ օրս, ԽՍՀՄ-ի, Թուրքիայի, Մեծ Բրիտանիայի, Ֆրանսիայի, Բուլղարիայի, Ռումինիայի, Հունաստանի, Հարավսլավիայի, Ավստրալիայի և Ճապոնիայի մասնակցությամբ Շվեյցարիայի Մոնտրյո քաղաքում տեղի ունեցած խորհրդաժողովի արդյունքում ստորագրված կոնվենցիան է, որը ենթադրում է, որ բոլոր սևծովյան պետությունների ռազմանավերը (առևտրային և այլ նավերին չի վերաբերում) ազատ կարող են ելումուտ անել Դարդանելի և Բոսֆորի նեղուցներով՝ պայմանով, որ պետք է նախապես դրա մասին տեղեկացնեն թուրքական իշխանություններին: Իսկ ոչսևծովյան պետությունների ռազմանավերի համար կա հստակ սահմանափակում՝ միայն մանր և ոչ մեծ տարողությամբ ռազմանավերին է թույլատրվում մուտք գործել նեղուցներ (հսկայական ավիակիրներն, անշուշտ, չեն մտնում այդ ցուցակի մեջ):
Ի դեպ, Թուրքիան բազմիցս խախտել է այս կոնվենցիայի դրույթները. մասնավորապես, կետերից մեկի համաձայն, եթե Թուրքիան չի մասնակցում պատերազմի, ապա պարտավոր է փակել նեղուցները ցանկացած պետության համար: Երկրորդ աշխարհամարտի ժամանակ Թուրքիան խախտել է այս դրույթը (քանզի պաշտոնապես համարվում էր չեզոք երկիր) և թույլատրել նացիստական նավերի մուտքը Սև ծով:

Армия10:32, 05 Апрель 2021
103 отставных адмирала турецких военно-морских сил осудили правящую Партию справедливости и развития (ПСР) за «открытие для обсуждения Конвенции Монтрё» и за исламизацию армии.
«Вызывает беспокойство тот факт, что Конвенция Монтрё открыта для обсуждения в рамках как канала Стамбул, так и того, кто имеет право аннулировать международные договоры», - говорится в заявлении адмиралов.
Конвенция Монтрё, подписанная в Швейцарии в 1936 году, предоставила Турции право контролировать свои два пролива, Босфор и Дарданеллы, ограничив проход военных кораблей из проливов только государствам, граничащим с Черным морем.
Адмиралы назвали конвецию «крупнейшей дипломатической победой, завершившей Лозаннский мирный договор», который определил большинство границ современной Турции в 1923 году, и заявили, что турецкие проливы были «одними из самых важных водных путей в мире».
По их словам, конвенция позволила Турции оставаться нейтральной во время Второй мировой войны и в целом обеспечивает мир на Черном море.
«Мы считаем, что следует избегать любых действий и повествований, которые могут привести к тому, что Конвенция Монтрё, которая важна для выживания Турции, станет предметом обсуждения», - заявили адмиралы.
«Турецкие вооруженные силы (TAF) и наш флот подверглись преднамеренным атакам движения (исламского проповедника) Фетуллы Гюлена и потеряли много ценных кадров из-за этих предательских заговоров», - продолжили адмиралы.
«Самый важный урок, который можно извлечь из этих сюжетов, заключается в том, что TAF должен тщательно отстаивать неизменные фундаментальные ценности конституции», - отметили адмиралы, имея в виду статью, в которой Турция определяется как светское, демократическое государство с верховенством закона. «По этим причинам мы осуждаем попытки создать впечатление, будто наши TAF и военно-морские силы вышли за рамки этих ценностей, отклонившись от современного маршрута, проложенного Ататюрком. В противном случае Турецкая Республика может столкнуться с риском и угрозой депрессии и самых опасных событий для ее выживания, примеры которых есть в истории».