Ռազմական12:29, 03 Հունիս 2021
Ռուսաստանում հերքել են մամուլում տեղ գտած այն տեղեկությունը, թե Թուրքիան ետ է ուղարկելու իր տարածքում գտնվող ռուսական S-400 զենիթահրթիռային ՀՕՊ համակարգերը սպասարկող ռուս մասնագետներին։
Մամուլում հայտնված տեղեկատվության համաձայն՝ ռուս մասնագետներին ետ ուղարկելու պահանջն իբր ներկայացրել է պաշտոնական Վաշինգտոնը։  Ըստ պնդման՝ ԱՄՆ-ն անընդունելի է համարել ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրում ռուս ռազմական մասնագետների ներկայությունը։
Հարցի առնչությամբ պարզաբանում է տվել Ռուսաստանի ռազմատեխնիկական համագործակցության գծով դաշնային ծառայության (ФСВТС) խոսնակ Վալերիա Ռեշոտնիկովան։
«Թուրքիայում գտնվող ռուս մասնագետների վերադարձը տեղի է կունենա հաստատված ժամանակացույցով»։
Հիշեցնենք, որ ռուսական ՀՕՊ համակարգերի շուրջ ռուս-թուրքական գործարքը լուրջ ճգնաժամ է առաջացրել թուրք-ամերիկյան հարաբերություններում։ ԱՄՆ-ի ղեկավարությունը թուրքական կողմին բազմիցս կոչ է արել հրաժարվել այդ համակարգերից։ ԱՄՆ-ն արդեն հասցրել է պատժամիջոցներ կիրառել Թուրքիայի նկատմամբ, վերջինիս դուրս թողնելով ամերիկյան F-35 կործանիչների ծրագրից։

Армия12:15, 03 Июнь 2021
Федеральная служба по военно-техническому сотрудничеству (ФСВТС) России опровергла сообщения СМИ о том, что Турция якобы планирует выслать российских технических специалистов, сопровождающих контракт по С-400, чтобы удовлетворить требование США прекратить присутствие российского персонала.
«Возвращение российских технических специалистов, находящихся в Турции в связи с контрактом на С-400, будет осуществлено в соответствии с утвержденным графиком», — сказала пресс-секретарь службы Валерия Решетникова, отвечая на соответствующий вопрос РИА Новости.
Россия и Турция заключили контракт на полковой комплект С-400 в 2017 году, поставки комплексов ПВО турецкой стороне были выполнены летом — осенью 2019 года. Сделка вызвала кризис в отношениях Турции с США — Вашингтон требовал взамен приобрести американские комплексы Patriot, грозя задержать или вообще отменить продажу Турции новейших истребителей F-35, а также ввести санкции в соответствии с CAATSA (закон «О противодействии противникам Америки посредством санкций»).