Ղարաբաղ10:28, 01 Հուլիս 2021
Անթալիայում կայացել  է Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուի և Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի հանդիպումը։
Հանդիպումից հետո նախարարները մամուլի ասուլիս են տվել։ Լրագրողներին հայտնել են, որ հանդիպման ընթացքում քննարկել են  տուրիզմի, առևտրաշրջանառության, էներգետիկ նախագծերի վերաբերյալ հարցեր։ Բացի այդ քննարկել են նաև տարածաշրջանային մի շարք հարցեր, այդ թվում Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիրը։
Սերգեյ Լավրովը հայտնել է, որ Մոսկվան և Անկարան մտադիր են համատեղ ջանքերով նպաստել Բաքվի և Երևանի միջև գործնական փոխգործակցության կարգավորմանը:
«Պայմանավորվել ենք շարունակել սերտորեն համակարգել մեր ջանքերը՝ աջակցելու Բաքվին և Երևանին՝ լուծելու հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ գործնական հարցերը՝ շեշտադրելով վստահության միջոցների ամրապնդումը»։

Карабах10:18, 01 Июль 2021
Министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу сообщил в среду, что обсудил на встрече с российским коллегой Сергеем Лавровым ряд международных вопросов, включая ситуации в Сирии, Ливии и Нагорном Карабахе.
"Мы обсудили широкий спектр вопросов, в том числе ситуации в Сирии, последние события в Ливии. Вновь обсудили обстановку в Афганистане, предметом наших обсуждений также стал Нагорный Карабах", - как передает Ermenihaber со ссылкой на ТАСС, отметил глава турецкого внешнеполитического ведомства.
Москва и Анкара намерены совместно способствовать нормализации практического сотрудничества между Баку и Ереваном. Как сообщает «Арменпресс», об этом заявил глава МИД России Сергей Лавров после встречи с главой МИД Турции Мевлютом Чавушоглу в Анталии.
«Мы договорились и впредь тесно координировать наши усилия по оказанию помощи Баку и Еревану в решении практических вопросов нормализации отношений, уделяя особое внимание укреплению мер доверия», – сказал Лавров.