Տարածաշրջան10:33, 02 Հուլիս 2021
ԱՄՆ-ն Թուրքիային ներառել է մանկահասակ զինվորներ օգտագործող երկրների ցուցակում։ Սա առաջին դեպքն է, երբ այդ ցուցակում ներառվում է ՆԱՏՕ-ի անդամ որևէ երկիր։
ԱՄՆ-ի Պետքարտուղարության մարդկանց թրաֆիքինգի մասին 20121-ի զեկույցում նշվում է, որ Թուրքիան մանկահասակ զինվորների հարցում շոշափելի աջակցություն է ցուցաբերում Սիրիայի ընդդիմադիր ուժերից «Սուլթան Մուրադ» ստորաբաժանմանը։
Պետդեպի բարձրաստիճան պաշտոնյաներից մեկը հիշեցրել է  Լիբիայում երեխաների օգտագործման մասին՝ ասելով, որ Վաշինգտոնը հույս ունի համագործակցել Անկարայի հետ այդ խնդրի լուծման համար:
​«Ինչ վերաբերում է Թուրքիային, ապա առաջին անգամ է, որ ՆԱՏՕ-ի անդամ երկիր է ընդգրկվում նման ցուցակում։ Որպես տարածաշրջանային լիդեր և ՆԱՏՕ-ի անդամ՝ Թուրքիան պատեհ առիթ ունի քննակելու Լիբիա և Սիրիա մանկահասակ զինվորներ ուղարկելու և շահագործելու հարցը»,- նշել է պետքարտուղարության ներկայացուցիչը։

Политика10:37, 02 Июль 2021
Соединенные Штаты  включили  Турцию в список стран, использующих детей-солдат, впервые  включив в подобный список  союзника по НАТО.
В докладе Госдепа «Торговля людьми 2021 года» (TIP), отмечается, что Турция оказывает «ощутимую поддержку» подразделению Султана Мурада в Сирии,  и группе, которая, по словам Вашингтона, вербовала и использовала детей в качестве солдат, передает Reuters.
Высокопоставленный чиновник Госдепартамента также упомянул об использовании детей-солдат в Ливии, заявив, что Вашингтон надеется сотрудничать с Анкарой по этому вопросу, чтобы решить эту проблему.
«Что касается, в частности, Турции … это первый раз, когда член НАТО включен в список », — сказал представитель Госдепартамента. «Как уважаемый региональный лидер и член НАТО, у Турции есть и возможность заняться этим вопросом», — сказал он.