Ռազմական13:37, 19 Հուլիս 2021
Քաբուլի օդանավակայանի պահպանությունը Թուրքիային փոխանցելու հարցով թուրք-ամերիկյան բանակցությունների ֆոնին լուրեր են շրջանառվում այն մասին, որ առաջիկայում Թուրքիան սիրիացի վարձկաններ կտեղափոխի Աֆղանստան:
Թեմայի վերաբերյալ մեկնաբանություններ է տվել ընդդիմադիր հայացքներով թուրք լրագրող Ֆեհմի Թաշթեքինը: Թուրքական «Artı gerçek» ալիքով հեռարձակվող հայազգի Հայկո Բաղդադի հեղինակային հաղորդմանը հյուրընկալված Թաշթեքինը տեղեկացրել է, որ սիրիական շրջանակներից արդեն լուրեր են հասնում սեպտեմբերին վարձկաններին Քաբուլ տեղափոխելու մասին:
«Պնդումների համաձայն՝ սիրիացի զինյալներին որպես աշխատակից գրանցելու են թուրքական անվտանգության մասնավոր ընկերություններում: Եթե համաձայնությունը (Քաբուլի օդանավակայանի պահպանության) իրականություն դառնա, ապա մրանց սեպտեմբեր ամսից սկսած կտեղափոխեն Աֆղանստան: MİT-ը (Թուրքիայի հետախուզական ծառայություն) Քիլիսի շրջանում 6 սիրիական զինված խմբավորման հետ հանդիպումներ է անցկացրել ու հանձնարարել, որ նախապատրաստվեն առաջին փուլում 2000 զինյալի տեղափոխությանը: Վարձատրության մասին համաձայնություն կա»,- ասել է Թաշթեքինը:
Վերջինս նշել է, որ այս խոսակցությունները դեռ պնդումներ են, և փոքր-ինչ վաղ է դրանց մասին խոսելը՝ միաժամանակ հիշեցնելով, որ Լիբիայի դեպքում էլ սկզբում հերքեցին զինյալներ տեղափոխելու մասին լուրերը, բայց հետո պարզվեց հակառակն է:
Թաշթեքինը նաև խոսել է Աֆղանստան վարձկան զինյալներ տեղափոխելու հարցում Անկարայի դրդապատճառների մասին՝ ասելով. «Թուրքական ռազմական ներկայությունն այնտեղ (Աֆղանստանում) հասնում է 600 զինվորի: Օդանավակայանը Թուրքիան արդեն 4-5 տարի կառավարում է: Ընդ որում ավելի շատ ոչ թե պահպանություն է իրականացնում, այլ աշխատեցնում է: Պաշտպանության նախարար Հուլուսի Աքարը հայտարարեց, որ նոր համալրում չի լինելու: Եթե նոր համալրում չլինի, ապա այս մեծ օպերացիան ինչպե՞ս են իրագործելու: Ահա այստեղ է, որ մարդկանց ուղեղում հայտնվում է զինյալներ տեղափոխելու միտքը: Դրա գումարն էլ ցանկանում են ՆԱՏՕ-ից վերցնել»:
Հիշեցնենք, որ Թուրքիան առաջարկել է Աֆղանստանից ամերիկյան զորքերի և ՆԱՏՕ անդամ մյուս երկրների ուժերի դուրսբերումից հետո զորք ուղարկել այդ երկիր՝ պաշտպանելու և շարունակելու աշխատեցնել Քաբուլի միջազգային օդանավակայանը:
ԱՄՆ-ն և նրա գործընկերները համաձայնության են եկել մինչև սեպտեմբերի 11-ն Աֆղանստանից օտարերկրյա զորքերի դուրսբերման ծրագրի շուրջ:

Регион15:51, 19 Июль 2021
На фоне турецко-американских переговоров о передаче контроля над кабульским аэропортом Турции ходят слухи, что Турция скоро перебросит сирийских наемников в Афганистан. Турецкий журналист Фехми Таштекин, придерживающийся оппозиционных взглядов, прокомментировал эту информацию.
Выступая на армянской программе Айко Багдада на турецком канале Artı Gerçek Таштекин заявил, что в сирийских кругах уже ходили слухи о возможной переброске наемников в Кабул в сентябре, сообщает ErmeniHaber.
«Согласно утверждениям, сирийские боевики будут зарегистрированы как сотрудники турецких частных военных компаний. Если договор (охрана кабульского аэропорта) станет реальностью, в сентябре они будут переброшены в Афганистан. MIT (турецкая разведывательная служба) встретилась с шестью сирийскими боевиками в районе Килис и поручила им подготовиться к переброске 2000 боевиков на первом этапе. Есть договоренность о вознаграждении», – сказал Таштекин.
Последний отметил, что эти слухи все еще не подтверждены, о них рано говорить, при этом напомнив, что в случае с Ливией сначала подобные слухи были опровергнуты, но потом выяснилось противоположное.
Таштекин также рассказал о мотивах Анкары переброски наемников в Афганистан, сказав: «Турецкое военное присутствие там (в Афганистане) достигает 600 солдат. Аэропорт находится под управлением Турции 4-5 лет. Причем не обеспечивается защита, а эксплуатируется. Министр обороны Хулуси Акар объявил, что новых сотрудников не будет. Если не будет новых сотрудников, как они проведут эту большую операцию? Именно здесь людям приходит в голову идея перебросить боевиков. Они хотят взять деньги у НАТО».