Տարածաշրջան17:50, 07 Սեպտեմբեր 2021
Սիրիայի արտգործնախարարությունը հերքել է Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուի այն հայտարարությունը, ըստ որի՝ ընթանում են թուրք-սիրիական բանակցություններ ահաբեկչության դեմ պայքարի հարցով: Այդ մասին հայտնում են սիրիական լրատվամիջոցները՝ հղում անելով Սիրիայի ԱԳՆ-ի հայտարարությանը:
Սիրիայի ԱԳՆ ում նշել են, որ Դամասկոսը չի վարում որևէ բանակցություն Թուրքիայի հետ այդ հարցով: Նշվել է, որ հենց Թուրքիան է հանդիսանում ահաբեկչության հովանավորը տարածաշրջանում: Ընդգծվել է, որ տեռորիզմին Թուրքիայի աջակցությունը սպառնալիք է ոչ միայն տարածաշրջանի, այլև ողջ աշխարհի համար:
Հիշեցնենք, որ Չավուշօղլուն օրերս թուրքական NTV հեռուստաալիքին տված հարցազրույցի ժամանակ ասել էր, որ Սիրիայի և Թուրքիայի միջև ընթանում են բանակցություններ հատուկ ծառայությունների և հետախուզության  մակարդակով: Ըստ Չավուշօղլուի՝ բանակցությունների հիմնական թեման անվտանգության հետ կապված հարցերն են  և ահաբեկչության դեմ պայքարը:

Политика16:59, 07 Сентябрь 2021
Министерство иностранных дел и по делам эмигрантов Сирии опровергло сообщения о контактах и переговорах между Сирией и Турцией, сообщает сегодня. 7 сентября сирийское арабское информационное агентство SANA.
Внешнеполитическое ведомство Сирии заявило, что Дамаск не осуществляет не проводит каких-либо переговоров с Турцией, относящихся к борьбе с терроризмом. В заявлении было отмечено, что Турция является спонсором терроризма и рассадником терроризма. МИД Сирии подчеркнул, что поддержка Турцией терроризма угрожает миру и безопасности в регионе, что противоречит международно-правовым нормам, направленным на борьбу с терроризмом.
Заявление МИД Сирии было связано с недавним интервью министра иностранных дел Турции Мевлюту Чавушоглу турецкому каналу NTV, в котором он заявил о контактах и переговорах по линии спецслужб и разведки между двумя странами относительно борьбы с борьбы с терроризмом и вопросов безопасности.