Ցեղասպանություն17:32, 16 Սեպտեմբեր 2021
Թուրքիայում հետաքննություն է սկսվել «Մարդու իրավունքների ասոցիացիայի» Ադանայի մասնաճյուղի ղեկավար, փաստաբան Յակուփ Աթաշի նկատմամբ: Պատճառը սույն թվականի ապրիլի 24-ին Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ կազմակերպության Ադանայի մասնաճյուղի տարածած հայտարարությունն է:
Ադանայի գլխավոր դատախազությունը «ժողովրդի մի հատվածին ատելության և թշնամանքի դրդելու» մեղադրանքով հետաքննություն է սկսել Յակուփ Աթաշի նկատմամբ՝ տարածված ամբողջ հայտարարությունը հանցագործություն համարելով:
Աթաշը, իրավապահ մարմիններին ներկայանալով, հայտնել է, որ հայտարարությամբ արտահայտել է իր անձնական կարծիքը՝ չունանալով ատելություն և թշնամանք սերմանելու նպատակ: Նա հրաժարվել է ընդունել իրեն առաջադրված մեղադրանքները՝ նշելով, որ համաձայն ՄԻԵԴ որոշումների, իր կատարած հայտարարությունը տեղավորվում է խոսքի ազատության իր իրավունքի շրջանակներում:
Աթաշի կարծիքով՝ իր նկատմամբ սկսված հետաքննության նպատակն է վախեցնել մարդու իրավունքի պաշտպաններին:
«Այս հետաքննությունը նշանակում է հարձակում մտքի և խոսքի ազատության վրա: Սա հետաքննություն է իմ անձի և բոլոր մարդու իրավունքի պաշտպանների նկատմամբ»,- ասել է Աթաշը:

Геноцид13:58, 17 Сентябрь 2021
В Турции начато расследование в отношении главы Аданского отделения Ассоциации по правам человека, юриста Якупа Аташа. Причина разбирательства – заявление Аданского отделения организации 24 апреля о Геноциде армян, сообщает Ermenihaber.
Генеральная прокуратура Аданы начала расследование в отношении Якупа Аташа по обвинению в «разжигании ненависти и вражды по отношению к определенной части населения», назвав это заявление преступлением.
Выступая перед правоохранительными органами, Аташ сказал, что он выразил свое личное мнение в заявлении без намерения сеять ненависть или вражду. Он опроверг обвинения, опубликованном в пятницу, в котором говорится: “Подобные необоснованные обвинения высказывались не раз”.
«Это расследование – нападение на свободу мысли и выражения мнений. Это расследование против меня и всех правозащитников», – сказал Аташ.