Քաղաքական14:04, 28 Սեպտեմբեր 2021
Մեկուկես տարվա դադարից հետո Ռուսաստանի և Թուրքիայի նախագահները դեմ առ դեմ հանդիպելու են ծովափնյա Սոչի քաղաքում սեպտեմբերի 29-ին։ Հանդիպման օրակարգում, ըստ թուրքական մամուլի բնորոշման, լինելու են բարդ հարցեր, որոնք կուտակվել էին այս ընթացքում։
Ընդդիմադիր «Cumhuriyet» թերթը նշում է, որ նախքան հանդիպումը Էրդողանն արել է երկու հայտարարություն, որից մեկը զայրացրել է Մոսկվային, իսկ մյուսը `գոհացրել: Խոսքը Ղրիմի և «S-400»ների վերաբերյալ Էրդողանի արած հայտարարությունների մասին է։ Մի դեպքում նա օգտագործել է «Ղրիմի բռնակցում» ձևակերպումը, իսկ մյուս դեպքում՝ ամերիկյան CBS հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում, հայտնել, որ Անկարան ռուսական «S-400»ների նոր խմբաքանակ կգնի։Ղրիմի կնճռոտ հարցից բացի Մոսկվային անհանգստացնում է Թուրքական անօդաչու թռչող սարքերի վաճառքը Ուկրաինային։
Բայցևայնպես Ռուսաստանի համար օրակարգի ամենակարևոր թեման լինելու է Իդլիբում տիրող իրավիճակը։ Բանն այն է, որ 2018-ին ռուսները և թուրքերը համաձայնության էին եկել ընդդիմադիր և կառավարական ուժերի միջև բուֆերային գոտի ձևավորելու, չափավոր ընդդիմադիրներին ահաբեկչական խմբավորումներից  տարանջատելու և ծանր զրահատեխնիկան դուրս բերելու հարցում։ 2018-ից ի վեր, սակայն, Մոսկվան Անկարային մեղադրում է այդ համաձայնության դրույթները կատարելու հարցում դանդաղկոտություն ցուցաբերելու համար։ Անկարան էլ իր հերթին պնդում է, որ Սիրիայի գործող վարչակազմը սպառնալիք է՝ ուղղված իր ազգային անվտանգությանը։
«Իսկ Թուրքիայի համար Սոչիում առաջնահերթ խնդիրը լինելու է բնական գազի դեֆիցիտի հրատապ փակումը։ Առջևում ձմեռ է։ Խնդիրը հրատապ է, քանի որ անցյալ տարի պաշտոնապես բացված «Թուրքական հոսք» գազամուղի գործարկման պատճառով դադարեցվել են «Անդրբալկանյան» (Արևմտյան) գազատարով ռուսական գազի մատակարարումները»,- գրում է «Cumhuriyet»-ը։
Աղբյուրը նաև նշում է, որ Սոչիում սպասվում են այնպիսի հարցերի քննարկումներ, ինչպիսիք են ռուսական զենքի նոր գնումները, Նախիջևանը Ազդրբեջանին կապող «Զանգեզուրի միջանցքը» և Լիբիայի հարցը։

Армия17:05, 28 Сентябрь 2021
Пезиденты России и Турции встретятся лицом к лицу 29 сентября в прибрежном городе Сочи. Последний раз президенты встречались полтора года назад.  Как сообщает турецкая пресса, президенты обсудят сложные вопросы, которые накопились за этот период.
Оппозиционная газета «Джумхуриет» отмечает, что перед встречей Эрдоган сделал два заявления, одно из которых возмутило Москву, а другое понравилось. Речь идет о заявлениях Эрдоана Крыме и про  ЗРК С-400.
В одном случае Эрдоган использовал термин «аннексия Крыма», а в другом случае в интервью американскому телеканалу CBS он сказал, что Анкара купит новую партию российских «С-400».
Помимо крымского вопроса, Москву беспокоит также продажа Украине турецких беспилотников.
Но самой важной темой для России будет ситуация в Идлибе. Дело в том, что в 2018 году русские и турки договорились сформировать буферную зону между оппозицией и правительственными силами, отделить умеренную оппозицию от террористических групп и снять тяжелую технику.
Однако с 2018 года Москва обвиняет Анкару в том, что турецкая сторона весьма медленно выполняет все положения соглашения.
Анкара, в свою очередь, заявляет, что нынешний сирийский режим представляет угрозу для ее национальной безопасности.
«Приоритетом для Турции в Сочи будет срочное закрытие дефицита природного газа. Впереди зима. «Проблема актуальна, поскольку поставка российского газа по Трансбалканскому (Западному) газопроводу приостановлена ​​в связи с запуском газопровода« Турецкий поток », который был официально открыт в прошлом году», - пишет Джумхуриет.
По словам источника, в Сочи ожидаются обсуждения по таким вопросам, как новые закупки российского оружия, так называемый «Зангезурский коридор», соединяющий Нахичевань с Азербайджаном, и ливийский вопрос.