Ռազմական12:38, 18 Հոկտեմբեր 2021
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտնել է, որ ԱՄՆ-ն թուրքական կողմին  առաջարկել է գնել ամերիկյան արտադրության F-16 կործանիչներ: Ըստ նրա՝ Վաշինգտոնի կողմից հիշյալ առաջարկը Թուրքիային արվել է  նոր սերնդի F-35 կործանիչների ծրագրից Անկարային դուրս թողնելուց հետո: Իսկ մինչ այդ Թուրքիան ԱՄՆ-ին վճարել էր 1.4 մլրդ դոլար F-35-ներ ձեռք բերելու համար:
«Խոսքը 1.4 մլրդ դոլարի մասին է, որը մենք վճարել ենք F-35-ի համար: ԱՄՆ-ն, ի պատասխան այդ վճարման, մեզ նման առաջարկ է արել: Մենք նրանց ասել ենք, որ ամեն ինչ անելու ենք, որպեսզի մեր երկիրը պաշտպանենք: Մենք աշխատում ենք, որպեսզի մեր օդային նավատորմը միշտ պատրաստ լինի: Մենք երկխոսության մեջ ենք, որպեսզի լուծենք այդ խնդիրը»,- Էրդողանի խոսքերն է մեջբերում Ria.ru-ն:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ «Reuters» գործակալությունը, հղում անելով իր աղբյուրներին, հայտնել էր, որ Թուրքիան դիմել է ԱՄՆ-ին ամերիկյան արտադրության 40 F-16 կործանիչների գնման, ինչպես նաև այդ տիպի 80 մարտական ինքնաթիռների արդիականացման խնդրանքով։

Армия11:39, 18 Октябрь 2021
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил в воскресенье, что Вашингтон предложил поставить Турции истребители F-16 в обмен на сделанные ею ранее инвестиции в программу F-35, из которой Анкару исключили несколько лет назад, сообщают западные СМИ.
"Мы произвели оплату в размере $1,4 млрд за самолеты F-35. И у США есть предложение в обмен на эту оплату", - приводят СМИ слова Эрдогана.
По его словам, в настоящее время с Вашингтоном идут соответствующие переговоры.
Эрдоган отметил, что Турция работает над дальнейшим развитием своего флота "от модернизации имеющихся F-16 до новых дополнительных закупок F-16".
Ранее президент Турции заявлял, что, несмотря на выплату $1,4 млрд, Анкара так и не получила американские истребители-бомбардировщики F-35.
Вашингтон исключил Анкару из программы производства F-35A в ответ на то, что Турция приобрела российские ЗРК С-400.